N, 2.02.2023

Lõunakeskuse katusele kerkib aasta lõpuks päikesepark

Armas Riives
, reporter
Lõunakeskuse katusele kerkib aasta lõpuks päikesepark
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Astri Grupi tütarfirma Roheline Astri laseb veel sel aastal Lõunakeskuse katusele paigaldada 350 päikesepaneeli võimsusega 100 kilovatti.
Astri Grupi tütarfirma Roheline Astri laseb veel sel aastal Lõunakeskuse katusele paigaldada 350 päikesepaneeli võimsusega 100 kilovatti. Foto: Kristjan Teedema

Astri Grupi energiafirma Roheline Astri OÜ rajab oma keskuste ja turgude katustele ligi veerand miljoni euro eest päikeseelektrijaamu. Lõunakeskuse katusele paigaldatakse 350 päikesepaneeli võimsusega 100 kilovatti, Narva Astri ja Fama keskuse katustele tulevad 50 kilovati võimsusega päikesepargid.

​Eesmärk on hoida aastas kokku umbes 24 keskmise kodumajapidamise energiatarbimise jagu energiat. Rohelise Astri kolm päikeseelektrijaama peaksid aastas kokku tootma 200 000 kilovatt-tundi elektrit.

Taskukohased hinnad

Kokku on Astri Grupi keskusel katusepinda 50 000 ruutmeetrit. Lõunakeskuse katusele rajatakse päikesepaneele ligi 1500 ruutmeetrile.

«Kavas on kasutada olemasolevate hoonete katustel ära kogu pind, mis sobib päikesepaneelide paigaldamiseks,» ütles Astri Grupi nõukogu liige Silver Hage.

Uutel, rajatavatel hoonetel planeeritakse katus selliselt, et oleks võimalik see kõik katta päikesepaneelidega. «Viimastel aastatel on päikesepaneelide hinnad muutunud tublisti taskukohasemaks, ka Eesti kliimas tasub päikeseelektrijaam ennast ära juba alla kümne aasta,» märkis Hage.

Estiko Grupp on Tasku keskuse katusele päikesejaama juba paigaldanud, ettevõtte Teguri tänava lao- ja tootmishoonete katusel päikesejaamad veel valmivad. Praegu lõpetab Estiko viimase kahe 50-kilovatise päikesepargi rajamist, nende eest küsitakse veel enne aasta lõppu riigilt taastuvenergiatootmise toetust. Estikol on Teguri tänava hoonekompleksidel pea 850 ja Tasku katusel ligi 130 kilovati võimsusega päikesepark.

Viimastel aastatel on päikesepaneelide hinnad muutunud tublisti taskukohasemaks, ütles Astri Grupi nõukogu liige Silver Hage.

Estiko Raadi päikesepargi rajamine pole veel alanud. «Praegu juurime alal kände välja, valmistame ette pinnast ja ootame külma, et saaksime kaitsealuste taimede kasvukohas raadamistööd lõpuni viia,» selgitas Estiko Energia juht Ain Tammvere.

Ka pole veel kõik rehvid alalt ära viidud, jäätmekäitlusfirma Ragn-Sells peaks vanade rehvide purustamise ning jäätmete äraveo lõpetama hiljemalt novembri lõpuks. «Hetkel on päikesepargi ehituse tähtaegu veel vara öelda, kõik sõltub pinnase ettevalmistamisest, samuti on järgmisel aastal plaanis osaleda elektrienergia vähempakkumise oksjonil,» rääkis Tammvere.

Raadi tulevane päikesepark võtab enda all 106 hektarit maad, pargi võimsuseks on kavandatud 50–60 megavatti.

Üks park teise järel

Aasta lõpuks kerkib päikesejaamu üle Eesti nagu seeni pärast vihma. Lõunakeskuse ja Estiko päikesepargid on ühed paljudest päikeseparkidest, mis on viimastel aastatel siiakanti ehitatud, sest tehnoloogia odavneb ning riik pakub taastuvenergia tootmise toetust kuni selle aasta lõpuni. Pelgalt Tartumaale on tänavu liitumistaotluse esitanud üle 400 elektritootja.

Tartumaal oli 2019. aasta lõpu seisuga Elektrilevi jaotusvõrguga liitunud 393 päikeseelektrijaama summaarse võimsusega 13,4 megavatti. Sellel aasta novembri seisuga oli Tartumaa piirkonda esitatud 813 elektritootja liitumistaotlust summaarse võimsusega 127,1 megavatti, ütles Elektrilevi tootjaliitumiste tootejuht Marii Uduvee.

Menetluses on hetkel 209 liitumistaotlust summaarse võimsusega 44,9 megavatti, millest pakkumise koostamise etapis on 63 taotlust summaarse võimsusega 22,1 megavatti, lepingu allkirjastamist ootab 50 elektritootja liitumispakkumist summaarse võimsusega 3,7 megavatti ning ehituse ja projekteerimise etappides on 96 taotlust summaarse võimsusega 19,1 MW.

Märksõnad
Tagasi üles