N, 2.02.2023

Mänguluba ootav Kriisa oli enne ookeani taha siirdumist potentsiaalsest ohust teadlik

Ville Arike
, reporter
Mänguluba ootav Kriisa oli enne ookeani taha siirdumist potentsiaalsest ohust teadlik
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Kerr Kriisa kuulub küll USA ühe tugevama korvpalliülikooli ridadesse, kuid Arizona Wildcatsi eest ta väljakule veel saanud pole.
Kerr Kriisa kuulub küll USA ühe tugevama korvpalliülikooli ridadesse, kuid Arizona Wildcatsi eest ta väljakule veel saanud pole. Foto: arizonawildcats.com
  • Varem on Žalgirisest USAsse siirdunud viis pallurit, kel probleeme pole tekkinud
  • Jõusaalis rassides on noor mängjuht juurde võtnud juba viis kilogrammi
  • Koondise juurde tulemine nõudis läbirääkimist, kuid probleeme ei tekkinud
  • Mängupraktika puudumise pärast ei muretse: olukord oli sama ka enne Leedu mängu

Kerr Kriisa sai käesolevas aknas liituda Eesti korvpallikoondisega põhjusel, et tal pole tudengiliigas NCAA Arizona ülikooli eest mängimiseks veel luba. Kriisa nentis, et probleemide tekkimine polnud päris ootamatu ning et halvemal juhul võib ookeani taga jääda terve hooaeg mängimata.

«NCAA uurib, kas mul on võimalik seda litsentsi saada, kas mul on selle saamiseks kõik asjad tehtud. Kas ma olen piisavalt amatöör, et seda üldse saada, ja et Arizona ülikool [tervikuna] on luubi all, võtab kogu protsess lihtsalt aega.

Eelmisel nädalal tuli NCAA-lt teade, et esimesi mänge ei saa mängida. Seejärel tuli teha kiireid otsuseid ja õnneks mul lasti tulla koondisesse,» alustas Kriisa Eesti ajakirjanikele pressikonverentsil oma olukorra selgitamist.

Viis samasuguse lepinguga leedulast mängib USAs

Ta kinnitas, et varem Kaunase Žalgirises polnud tal profi-, vaid noormängija leping. Kriisa märkis, et selgest taevast tulnud halva üllatusega tegemist ei ole. «Teadsin juba siis, kui hakkasime asju ajama, et võib tulla mingeid probleeme, aga sisimas ma seda väga ei uskunud. Viis Žalgirise poissi, kel kõigil oli samasugune leping, on praegu USAs ja saavad mängida. See on müstiline, et minul veel luba pole.»

Näiteks aastatel 2016–2019 Žalgirise ja selle duubli ridadesse kuulunud Martynas Arlauskas siirdus eelmise aasta suvel kuulsasse Gonzaga ülikooli meeskonda. Tema CVs on ka Žalgirise esindusmeeskonnaga 2018. aastal võidetud Leedu meistri tiitel.

Kerr Kriisa Kaunase Žalgirise särgis.
Kerr Kriisa Kaunase Žalgirise särgis. Foto: Raul Mee

Kas võib olla ohtu, et terve hooaeg jääb mängimata? «Oleme võistkonna ja treeneritega kõik variandid üle käinud ja üks variant võib olla see, et ma ei saa tervet hooaega mängida. Aga see oleks halvimal juhul. Loodame, et nii kehvasti ei lähe.»

Küll saab Kriisa USAs piiranguteta harjutada ja osaleb kõigil meeskonna treeningutel. Kõvasti on ta vaeva näinud jõusaalis. «Olen kaalu juurde võtnud, suuremaks läinud. See kõik on pikk protsess,» ütles Kriisa, lisades, et nelja kuuga on lisandunud viis kilogrammi.

«Seal pannakse jõusaalile lihtsalt nii palju suuremat rõhku kui siin, rohkem on toorest kütmist. Teatud nüansid ja asjad on teistsugused. Alguses muretsesin, et kiirust võib vähemaks jääda, aga siiani on kõik hästi ja loodan, et läheb edasi ka nii. Praegu olen rahul.»

Oma mängija Eestisse sõitmise üle Arizonas Kriisa sõnul koroonaolukorda arvestades just väga õnnelikud ei oldud. «Ikka mitu korda istusime treeneritega maha. Kahel esimesel korral arutasime niisama, kolmandal ütlesin, et ikka tahaks tulla. Sai asjad niimoodi ära räägitud, sealhulgas Eesti koondise peatreeneriga, et probleeme poleks.»

Eestil on tiimimängijad, probleeme ei teki

Eesti koondises on ses aknas puudujaid, kuid Kriisa selle üle pead ei vaeva. «Oleme väga rahul pundiga, kes meil siin on. Ma ei tunne, et kui mõned mehed ei tulnud, oleksime nõrgemad. Meil kõikidel lasub suurem vastutus ja kõik saavad end näidata. Võistkonna hing tuleb üles saada ja siis võime kõiki võita. Viimase kahe aasta jooksul saadud võidud Serbia ja Leedu üle on näidanud, et võime mängida kõigiga.»

Kerr Kriisa (palliga) vedas suvel Eesti koondise võidule Leedu vastu.
Kerr Kriisa (palliga) vedas suvel Eesti koondise võidule Leedu vastu. Foto: Mihkel Maripuu

Oma mängupraktika puudumise pärast Kriisa ei muretse. Ta märkis: «Kui pidasime pärast koroonapausi esimese mängu Leeduga, polnud kellelgi mängupraktikaga probleemi. Me kõik oleme meeskonnamängijad. Kui sul on terve sats tiimimängijaid, ei tohiks eriti suuri probleeme tekkida. Ka veebruaris, esimese tsükli eel oli meil vähe trenniaega. Mingil määral juba teame [peatreener] Jukka Toijala süsteemi. Arvan, et kõik peaks hästi minema.»

USAst tulnud Kriisal on olnud probleeme aklimatiseerumisega. Eile oli ta Eestis neljandat päeva ning sai alles nüüd seitse-kaheksa unetundi täis.

Eesti koondis kohtub laupäeval Venemaa ja esmaspäeval Põhja-Makedooniaga.

Janari Jõesaarel on Manresas raske olukord

Eesti koondise liidreid Janari Jõesaar sõlmis suvel lepingu Hispaania klubiga Manresa, kuid mänguaeg on jäänud seal väga napiks. Ta ei soovinud klubi teemal rääkides detailidesse laskuda, kuid märkis, et samasuguse olukorra jätkudes ei näe sinna jäämisel mõtet.

Janari Jõesaar
Janari Jõesaar Foto: Eesti korvpalliliit

«Kindlasti näpud sügelevad palli järele. Tahaks korralikult mängida ja näidata, milleks võimeline olen. Hispaanias pole varianti väga antud,» ütles Jõesaar. Treeningutel probleemi pole, seal saab ta kätte samasuguse koormuse nagu kaaslased.

Manresa värbas hiljuti Jõesaarega samale positsioonile leedulase Deividas Dulkyse. Milline on peatreener Pedro Martineze suhtumine ja Jõesaare perspektiiv? «Raske kommenteerida, ei hakka pisidetailidesse langema,» vastas mängumees.

Ta nentis, et omavahel on asjadest räägitud ja arutatud. «Kindlasti proovin enda hooaega paremaks teha. Aga kui asi niiviisi jätkub, ei näe ma mõtet seal olemisel,» lausus Jõesaar otsekoheselt.

Märksõnad
Tagasi üles