Neli kuud kestnud rahutused endiselt vaibumise märke ei näita. Lukašenka võim jätkab nende vägivaldset mahasurumist, samal ajal on protestijad saanud hoogu juurde meeleavaldaja Raman Bandarenka surmast. Nii aga igavesti jätkuda ei saa ja juba võibki aimata mõningate tulevikuarengute piirjooni.
Euroopa Liit jõudis eelmisel nädalal kokkuleppele Valgevene eliidile kehtestatud sanktsioonides. Ka USA presidendivalimiste ümber tekkinud segadus on tasapisi selginema hakanud ja Trumpi valitsemisajal kõikuma löönud lääne ühtsusel on lootust taastuda, mis annab võimaluse ühiselt Valgevene sündmustele reageerida. See jätab Venemaale üsna väikse ajaakna kuni Joe Bideni ametisse kinnitamiseni, et jõuliselt sekkuda. Võib oodata, et midagi otsustavat toimub «neljanda Balti riigi» osas õige pea.
On räägitud sellest, et valgevenelased on enamikus küll Lukašenka vastu, aga samas pole rahva suhtumine Venemaasse nii selgelt negatiivne. Seetõttu on seatud kahtluse alla, kas lääs peaks üldse sealsete sündmuste juhtimisest osa võtma. Valgevene opositsionääride andmetel on aga rahva meelsus hakanud muutuma – toetus Venemaale on viimastel kuudel vähenenud, euroliidule aga suurenenud. On ka mainitud kolmandat võimalust, et Valgevene jääks neutraalseks lääne ja ida vahel, kuid on üsna tõenäoline, et Venemaa sellel juhtuda ei laseks.
Proovime valgevenelasi kõigi muude suurte sündmuste keskel mitte ära unustada ja oleme nende jaoks olemas – järgmiste otsustavate nädalate ja kuude jooksul on seda eriti tarvis.