K, 4.10.2023

AK ⟩ Endel Talvik: abielu rahvaküsitlus on sündinud nartsissismist

Endel Talvik
, psühhoanalüütik
Facebook
Comments 13
Endel Talvik
Endel Talvik Foto: Erakogu

Kõik, kes on autojuhtimisega kokku puutunud, on tõenäoliselt märganud, et juhid jagunevad laias laastus kolmeks. Osa on kihutajad, hullud, kes ei mõista normaalselt liigelda. Nood kihutavad kõigist mööda ja tekitavad liiklusohtlikke olukordi. Trügivad ise vahele ja pärast jälle ei lase teisi liiklejaid vahele. Siis on teine grupp juhte, kes igal pool venivad, passivad teel loodust, ei suuda õigel ajal mööda sõita või ristmikku ületada, rääkimata kiiresti parkimisest – need on käpardid. Nende pärast tekivad ummikud. Nii kihutajad kui ka käpardid tuleks põhimõtteliselt liiklusest eemaldada, sest nad on ohtlikud. Jääb üle kolmas kategooria – need, kes sõidavad nagu mina, normaalselt. Kuna meid on palju, siis võib öelda ka meie – head ja korrektsed liiklejad. Seega siis kolmene jaotus kihutajad-meie-käperdised, ehk lühendatult KMK. Huvitaval kombel tekib ilus sümmeetria – K-d on pahad ning ainult M on hea.

Kui järele mõelda, siis tegelikult kehtib KMK jaotus peaaegu igal pool elus. Näiteks alkoholismi juures: joodikud, normaalsed ja karsklased. Või koroonaviiruse pelgajad: hirmunud, normaalsed ja nahaalsed eitajad.

See jaotus moodustub seetõttu, et me mõõdame kõike ja kõiki enda kaudu ehk nartsissistlikult. Nii et KMK jaotus on tegelikult nartsissistlik jaotus. Nii nagu meie oleme, on hea, teised on vähemalt kahtlased, kui mitte halvad. Kuna tegemist on subjektiivselt endast lähtuva, emotsionaalse jaotusega, siis ei allu see üldse mingile­ arutlusele. KMK ei ole objektiivne kategooria – see on hinnang. Hinnangu muutmiseks peaksime panema ennast kasvõi hetkeks teise nahka ja nägema maailma laiemalt. Kahjuks oleme selleks liiga nartsissistlikult häälestatud ja otsus, et kõik, kes ei ole nagu mina, on valed, pahad ja eksivad, tuleb liiga kiiresti.

Facebook
Comments 13

Märksõnad

Tagasi üles