K, 6.12.2023

Võtke teadmiseks: Eesti on parem maa kui USA. Nii on! (4)

Priit Pullerits
Copy
Maakera ja kliima heaks panustamiselt on Eesti maailmas 14. riik. Pildil Riisa raba.
Maakera ja kliima heaks panustamiselt on Eesti maailmas 14. riik. Pildil Riisa raba. Foto: Elmo Riig

...ja mitte ainult. Eesti on ka parem riik kui Uus-Meremaa ja Lõuna-Korea, Jaapan ja Itaalia, Island ja Iisrael. Venemaast ja Hiinast parem ärme räägimegi – need ei jõua headuselt Eestile ligilähedalegi.

Teadagi, maailmas leidub hirmus palju edetabeleid, kus riigid on reastatud selle järgi, kuidas neil mingis valdkonnas läheb, justkui oleks iga riik üksik saar keset ookeani, ühendamata muu maailmaga.

Niiviisi loodav pilt on paraku vildakas ja väär.

«Üha suureneva üleilmastumise ajastul, mil iga riik ükskõik kus maailma nurgas on teiste riikidega seotud ning teistest ka sõltuv, pole sellistel edetabelitel mõtet,» väidab sõltumatu poliitikanõustaja inglane Simon Anholt usutluses Arterile. «See, mida üks või teine riik teeb, mõjutab varem või hiljem ka ülejäänud riike.»

Sedasi otsustaski ta lõppeva kümnendi keskel koostada indeksi, mis vaatleb riike osana suurest süsteemist. Anholti sõnul on tema indeks nagu maailma arveraamat, mis näitab, kui palju panustab iga riik, arvestades selle majanduse suurust, inimkonna üldisesse heaolusse.

Simon Anholt, Eesti oli teie esimeses heade riikide pingereas 39., seejärel tõusis 28. kohale ning siis koguni 14ndaks. Värskes edetabelis on Eesti 19. On see nüüd tagasiminek pärast pikka edasiminekut?

Kommentaarid (4)
Copy

Märksõnad

Tagasi üles