L, 23.09.2023

Poola ja Ungari mängivad liikmesriikide kannatusega

Stina Aava
, toimetaja
Facebook
Comments 3
Euroopa Parlamendi otsuse kohaselt tuleb rahastamine siduda väärtustega, mis tagaks õigussüsteemi vabaduse. Poola ja Ungari seisavad sellele vastu.
Euroopa Parlamendi otsuse kohaselt tuleb rahastamine siduda väärtustega, mis tagaks õigussüsteemi vabaduse. Poola ja Ungari seisavad sellele vastu. Foto: Andrzej Lange/epa/Scanpix

Poola ja Ungari peaministrid jätkavad külg külje kõrval vastuhakku Euroopa Liidu eelarvele, millega nõutakse osapooltelt õigusriigi põhimõtete järgimist. Kõne all on 1,8 triljoni euro suurune seitsmeaastane eelarve, mille hulka kuulub koroonaviirusega seonduv hädaabipakett. Sõprusriigid ei nõustu paketiga, kuigi Poola ja Ungari on seni ELi suurimad rahalise tulu saajad.

Euroopa Parlamendis on otsustatud, et rahastamine seotakse väärtustega, mida esindab Euroopa Liit, ning seetõttu peavad riigid tagama õigussüsteemi vabaduse. Tegemist on meetmega, mis takistaks just Poolal ja Ungaril kaldumast sügavamale illiberalismi. Euroopa Liidule on lisaprobleem õigusriigi toimimises vaba meedia piiramine ning selleks on põhjust: Poola on meediavabaduse indeksis viimaste aastatega langenud 18. kohalt 62. kohale ning Ungari on 89. positsioonil.

Rahastusplaanid on praegu ummikseisus, sest Euroopa Liidu Nõukogus on selle otsuse vastuvõtmiseks vaja ühehäälset nõusolekut. Olukord takistab rahalise abipaketi kohalejõudmist. «Meil saab aeg otsa,» väljendas kahetsust Portugali Euroopa asjade riigisekretär Ana Paula Zacarias. Portugalist saab 2021. aastal Saksamaa järel Euroopa Liidu Nõukogu järgmine eesistuja, kes ei soovi probleemi enda õlule saada. Järgmine Euroopa Liidu Nõukogu tippkohtumine leiab aset 10.–11. detsembril, mis annab võimaluse 27 riigi liidril jõuda uuele kompromissile.

Facebook
Comments 3

Märksõnad

Tagasi üles