Marin tõrjub süüdistusi võimupartnerite koroonahurjutamises

«Olen sügavalt pettunud, et olukorra tõsidust ei mõisteta laialdaselt. Isegi valitsuses on eri parteide kõhkluste tõttu keeruline kehtestada piisavaid meetmeid,» kirjutas Marin 20. oktoobril.  FOTO: Johanna Geron/AFP/Scanpix

Soome sotsist peaminister Sanna Marin püüab kummutada väiteid, nagu süüdistanuks ta kirjavahetuses endise kõrge riigiametnikuga oma koalitsioonipartnereid kõhklemises karmimate koroonaviiruse tõkestamise meetmete üle ning hurjutanud Helsingi linnavõime arguse pärast.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Hoolimata Marini üleeile Yle Radio 1 eetris kõlanud kinnitusest, et tegu oli olukirjelduse ja mitte kriitikaga, väljendas Soome valitsusjuht end oktoobri lõpus meilivestluses varasema rahandusministeeriumi kantsleri Martti Hetemäkiga teravalt.

«Olen sügavalt pettunud, et olukorra tõsidust ei mõisteta laialdaselt. Isegi valitsuses on eri parteide kõhkluste tõttu keeruline kehtestada piisavaid meetmeid,» kirjutas Marin 20. oktoobril vastusena Hetemäkile, kes pöördus tema poole soovitusega kehtestada kasvava nakatumise pidurdamiseks eriolukord, liikumispiirangud ja maski kandmise kohustus.

Nõudis kiiresti eriolukorda

«Omavalitsustel on vahendid tegutseda ennetavalt ja kiiresti, kuid neil puudub julgus. Eriti olen mures pealinna piirkonna tagasihoidliku tegevuse pärast. Arvan, et epideemia ohjeldamiseks on nüüd vaja ennetavat, kiiret ja jõulist tegutsemist,» rõhutas peaminister oma e-kirjas.

Marini ja Hetemäki kirjavahetuse avalikustas eelmisel reedel esmalt Yle ning seejärel ka Helsingin Sanomat.

Kuni septembri lõpuni töötas Hetemäki Soome rahandusministeeriumi kantslerina, juhtides kevadel ka valitsuse töörühma, mis pakkus lahendusi koroonakriisist väljatulemiseks.

Nüüd on ta ametis Helsingi majanduskõrgkooli tööeluprofessorina, kus on koos kolleegidega töötanud välja hinnangu selle kohta, millised tegurid pandeemiat mõjutavad. Oma ulatusliku uurimuse edastas Hetemäki 20. oktoobril ka Marinile.

Hetemäki soovitas juba toona kehtestada eriolukorra ühelt poolt valitsuse otsustusõiguse laiendamiseks, teisalt kriisiteadlikkuse suurendamiseks soomlaste seas. Muret tegevusetuse pärast kordas Hetemäki novembri lõpus, kui kirjutas seoses viirusepiirangutega uuesti paaril korral Marinile.

Soome valitsuserakondades tekitasid Marini vastused aga küsimuse, keda ta silmas pidas, kui süüdistas võimuliidu liikmeid kõhklemises.

Seda päris teiste seas ka Keskerakonna esimees, teadus- ja kultuuriminister Annika Saarikko, oletades ühtlasi, et e-kirjades kajastub peaministri üksik frustratsioonipuhang valitsuskoostöö pärast, vahendas Ilta-Sanomat. «Lõpuks vastutab tema selle eest, et leitaks ühine joon, minu hinnangul on see leitud kenasti,» ütles ta nädalavahetusel pressikonverentsil.

30.11.2020 02.12.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto