P, 24.09.2023

Traagiline surm, mis päästis teise sportlase elu

Jarmo Jagomägi
, Reporter
Facebook
Comments
Romain Grosjeani vormelist ei jäänud suurt midagi alles.
Romain Grosjeani vormelist ei jäänud suurt midagi alles. Foto: Dppi/Dppi - China, France, Germa/ZUMAPRESS.com/Scanpix

Mõned haavad ei parane kunagi, kuid nendega tuleb elada ja leida killuke positiivsust. 2014. aasta oktoobris Jaapani vormel 1 etapil juhtunud hirmsa avarii tagajärjel langes 25-aastane Jules Bianchi koomasse ning suri üheksa kuud hiljem. Nüüd, pärast kuut aastat, sai traagiline õnnetus sootuks uue, helgema varjundi.

Kerime ajaratast tagasi. Sügisene vihm kimbutas Suzuka ring­rajal piloote kogu nädalavahetuse. 5. oktoobril toimunud põhisõidu ajal tuli taevast lausa pussnuge. Marussia tiimi kuulunud Bianchi kaotas vormeli üle kontrolli ja sõitis teelt välja, otse raja ääres seisnud traktorile sisse.

Ta sai tõsise ajuvigastuse ning arstid viisid ta kunstlikku koomasse. Trauma oli nii ränk, et prantslane ei avanudki enam silmi. Üheksa kuud hiljem, 17. juunil Bianchi suri. Nukker aeg, mis pani kuningliku sarja juhte tõsiselt mõtlema.

Valus, ent õpetlik

Pole kahtlustki: vormelisport on ohtlik. Tõsi, enne Bianchit hukkus viimati rajal Ayrton Senna, aastal 1994. Ohutusnõuetest räägitakse ja need arenevad mõistagi ajas pidevalt, ent vaja oli selget reformi. Uuendus tuli: 2018. aastast kasutatakse F1s sõitjate pead kaitsvat halotaolist katet.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles