Ungari ja Ukraina suhted käärivad

3 min lugemist
  • Ungari arusaama järgi võiks Taga-Karpaatias luua territoriaalse autonoomia
  • Ukraina ei taha Ungari suunal end pehmendada, sest pelgab Venemaa mõjusid
  • Oktoobris keelati kahel kõrgel Ungari ametnikul Ukrainasse siseneda
  • EL ja NATO loodavad, et naabrid lahendavad tüli isekeskis
Ukraina välisminister Dmõtro Kuleba ning Ungari ametivend Péter Szijjártó 23. septembril Ukrainas Užgorodis.  FOTO: Serhii Hudak/ZUMAPRESS.com/Scanpix

Ungarlastega asustatud Taga-Karpaatia oblast Ukrainas tekitab kahe riigi vahel pingeid. Viimaste aastate jooksul on suhted halvenenud sedavõrd, et riigid on pidevalt diplomaatilises sõneluses.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Ungari arusaama järgi võiks Taga-Karpaatias luua territoriaalse autonoomia, mis ei sobi Ukrainale, kuna nii võib ka Venemaa läbi suruda riigi idaosas samasugused autonoomia kehtestamise ideed. Ungarile on positiivne, kui Ukraina on Venemaa mõjusfääris, mistõttu takistatakse pidevalt naaberriigi arenguid ELile ja NATO-le lähenemisel.

Viktor Orbánile on Trianoni lepe üks piinlik seik ajaloos, mil suurriigid võtsid ungarlaste saatuse eest otsustamise endi õlule ning riik kaotas 2/3 oma territooriumist. Seetõttu on riigis see sada aastat vana lepe endiselt päevakorral ning Orbán näeks ideaalis mõne ala Ungari mõjusfääri tagastamist.

Aastatega süvenenud vastasseis

2017. aastal võeti Ukrainas vastu uus haridusseadus, mis määras vähemuskeelte kasutamise haridusasutustes. Vastuoluline oli dokumendi 7. artikkel, mille kohaselt tuleb alates 6. klassist õpetada ainult ukraina keeles. Varem tohtis piirkondades, kus elavad vähemusgrupid, õpetada ka nende emakeeles, kuid kõrvale tuli õppida suhtlustasemel ukraina keelt.

03.12.2020 05.12.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto