N, 1.06.2023

Helme: kui referendum ei saa 51 häält, siis tuleb vähemusvalitsus

Aimar Altosaar
, toimetaja
Facebook Twitter
Comments 5
Martin Helme lubas referendumi mitte toimumise korral valitsuse ära lammutada.
Martin Helme lubas referendumi mitte toimumise korral valitsuse ära lammutada. Foto: Madis Veltman

Pole veel selge, kas abielureferendumi seaduseelnõu esimene lugemine riigikogus lõpetatakse ning eelnõu läheb edasi teisele lugemisele või katkestatakse. Katkestamist pooldavad opositsioonilised Reformierakonna ja sotsiaaldemokraatide fraktsioon, kuid ka valitsuskoalitsiooni kuuluva Isamaa fraktsiooni liikmetest on teada vähemalt neli, Siim-Valmar Kiisler, Viktoria Ladõnskaja-Kubits, Üllar Saaremäe ja Mihhail Lotman, kes ei soovi referendumieelnõuga riigikogus edasi minna. Praeguse seisuga saab valitsuskoalitsioon 56 asemel loota vaid 52 hääle toele.

Siim-Valmar Kiisleri arvates jääb kaks kolmandikku tema fraktsioonikaaslastest eelnõu toetama. Teistest koalitsioonipartneritest võib teoreetiliselt referendumi vastu hääletada mõni Keskerakonna fraktsiooni liige, näiteks Imre Sooäär, kui ta otsustab tulla riigikokku ministriks läinud Anneli Oti asemele. Kiisler seda aga ei usu. «Keskfraktsioon kontrollib oma hääli piisavalt, et eelnõu esimene lugemine lõpetada. Vähemalt 51 häält peaks olema praeguse seisuga tagatud. Kuid lõpuni selles kindel olla ei saa,» arvas ta.

EKRE esimees rahandusminister Martin Helme rääkis eile valitsuse pressikonverentsil, et kui koalitsioonilepingus on asjad kokku lepitud, siis peaksid need läbi minema. Helme andis mõista, et Isamaa programmis olev toetus abielule peaks võrduma abielureferendumi toetusega. «Ja nüüd on toimunud meelemuutus. Kui see abielureferendum ei saa 51 häält, siis sellel on omad tagajärjed,» hoiatas Martin Helme ja väljendas veendumust, et kõik, kes referendumit takistavad, on demokraatia vastu. Helme tõdes ka, et referendumivastaste pressing fraktsioonidele on suur ja annab tulemust.

Facebook Twitter
Comments 5

Märksõnad

Tagasi üles