HARIDUS JA TEADUS ⟩ Mihkel Kunnus: nüüd saate loovust nii, et küllalt saab!

Hariduse ja Teaduse toimetaja Mihkel Kunnus. FOTO: Sander Ilvest

Kool on teadupärast väga konservatiivne institutsioon. Mitte tingimata maailmavaatelt, vaid sügavamalt, lausa ülesehituselt, kirjutab Fookuse toimetaja Mihkel Kunnus. 

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Esiteks on õpetajad inimesed, kes on vähemasti põlvkond vanem kui õpetatavad (Eestis paraku valdavalt rohkemgi), ning teiseks seetõttu, et õpetada saab ju ikka ainult seda, mida ise juba teatakse. Üks klišeelikumaid rünnakuid kooli vastu ongi süüdistus fakti- ja tuupimiskesksuses, surnud teadmiste pähe surumises, selmet lasta loovusel vabalt õitseda.

Nii näiteks kritiseeris Hannah Arendt liigsesse pragmatismi (loe: mängulisusesse ja kogemuspõhisusesse) kalduvat USA koolisüsteemi just sellele osutades, et mida erinevamad on lapsepõlves ja koolis kehtivad reeglid täiskasvanumaailma omadest, seda keerulisem ja valulisem on üleminek ühest teise. Seda üleminekuvalu on välja toodud paljudel hariduskonverentsidel: ei ole kerge hüpata lapsekesksest ja halastavast koolikeskkonnast, kus istuma ei jäeta, tööd saab alati järele vastata ja puudumisega lepitakse, täiskasvanumaailma. Lapsepõlve ei tohi käsitleda pelgalt süütu võlumaailmana, millenagi, mis tuleb lastele jätta, vaid tingimata ka ettevalmistusena täiskasvanueluks.

05.12.2020 08.12.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto