Toomas Liivamägi, kui palju õpilasi teie koolis praegu on?
Seitse aastat tagasi oli koolis 216 õpilast, praegu on 475, neist 66 gümnaasiumiosas. Enne tõusu oli õpilaste arv kümmekond aastat langenud. Hüpe on olnud suur, me ei mahu hästi ära. Vahel ma tunnen, et meie kool on nagu teismeline, kelle käed ja jalad kasvavad liiga kiiresti. Viimastel aastatel on juurde tulnud üle 30 lapse aastas, rohkem kui klassi jagu.
Lapsi on toonud need, kes linna lähedale kodu soetanud.
Ja see seltskond on väga mitmepalgeline. On inimesi, kes on valinud Luunja, sest korter on siin soodsam kui Tartus. Ja on need, kes on küllalt jõukad, et ehitada eramu mitte põllule, vaid Emajõe äärde. Lisaks keeleline mitmekesisus: küladeks kasvanud Lohkva suvilakooperatiivid on ajalooliselt olnud kontrollaparatuuri tehase ja sõjaväe lennuväe omad.
See tähendab, et teil käivad ka vene emakeelega lapsed.
Pilt on veelgi kirjum, meil on ka neid, kelle kodus kõneldakse inglise või hispaania keelt. Kõik õpivad eesti keeles. Kui tuleb usklikust perest venekeelne laps, seni käinud Türgi koolis, peame tausta arvestama.
Peab arvestama keelelist, kultuurilist ja usulist tausta.
Ja tegelikult on see kihvt! Meile tuleb vene emakeelega lapsi ka Tartu koolidest: nende vanemad on kuulnud, et siin saavad lapsed hakkama.
Kuivõrd teeb selline kooslus koolielu keerulisemaks?
Tartu konkurentsile üles ehitatud koolide kõrval on see mingil määral vastuvoolu ujumine, sest ka meil tuleb hoida hariduse kvaliteeti ja kooli identiteeti. Konkurentsile üles ehitatud koolidest pudenevad välja ju ka need, kes saaksid tegelikult hakkama, ja teinekord tulevad nad siis meile. Kergesti tekib arvamus, et ahah, see on siis «see» kool. Ei ole, me lihtsalt saame nende lastega hakkama.