R, 3.02.2023

Euroopas on ärganud lõhestatuse vaim

Mateusz Morawiecki
, Poola peaminister
Euroopas on ärganud lõhestatuse vaim
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 20
Poola peaminister Mateusz Morawiecki. 
Poola peaminister Mateusz Morawiecki. Foto: Piotr Nowak/EPA/Scanpix

Selline kriis saab puhkeda kord tuhande aasta jooksul. Koroonaviiruse põhjustatud kahjude ulatus pole veel selgeks saanud. Covid-19 pandeemia on suurim kriis alates Teisest maailmasõjast. Esimest korda on meil võimalus anda kriisile vastus koos, iseseisvate ja ühtsetena 1989. aasta järgses Euroopas.

Ometigi on sel otsustaval hetkel, mis kutsub vastastikusele solidaarsusele, Euroopas ärganud lõhestatuse vaim.

Kas see on see, mida me tahame pakkuda oma kodanikele vastuseks dramaatilisele olukorrale, kust nad end pandeemia tagajärjel leidnud on – ebakindlus ja poliitilised vaidlused?

Praegusaegse ELi tõsine probleem ja paradoks on see, et vaatamata pidevale mitmekesisuse tähtsuse rõhutamisele ei suuda ta aktsepteerida eri maade tavadest tulenevat õiguslikku ja põhiseaduslikku mitmekesisust.

Itaallased või poolakad, portugallased või eestlased – kõigil on õigus olla erinev. EL peaks pürgima solidaarsuse poole erinevustes, vaid siis on tema ühtsus konstruktiivne ja kasulik. Erinevused on siiski Euroopa aare, mitte needus.

Me nõuame võrdsust ja austust aluslepete vastu. EL ei saa õõnestada omaenese reegleid ega muuta neid mõningate liikmesriikide poliitilisel nõudmisel.

Märksõnad
Tagasi üles