E, 20.03.2023

USA tahab Facebooki tükeldama hakata

Liina Laks
, reporter
USA tahab Facebooki tükeldama hakata
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Facebooki asutaja ja juht Mark Zuckerberg annab novembris tunnistusi USA senati õiguskomisjoni ees.
Facebooki asutaja ja juht Mark Zuckerberg annab novembris tunnistusi USA senati õiguskomisjoni ees. Foto: Foto: Cnp/admedia/sipa/scanpix

USA föderaalne kaubanduskomisjon, 46 ­osariiki ja kaks jurisdiktsiooni kaebavad, et Facebook on rikkunud räigelt konkurentsireegleid ning seetõttu tahavad sundida suhtlusplatvormi müüma maha talle kuuluvad rakendused Whatsapp ja Instagram.

Facebook kasseeris USAs kartellikaebuse: ettevõtet süüdistatakse konkurentsireeglite rikkumises ning talle pannakse süüks USA internetihiidude traditsioonilist äritaktikat – konkurentide ülesostmist monopoolse seisundi saavutamiseks ning konkurentide hävitamiseks, kirjutab Financial Times.

Kui kaebus läbi läheb, võivad Facebooki oodata nii trahvid kui ka käsk firma mõni osa ära müüa. Juttu on olnud Instagramist ja WhatsAppist. Konkurentsiametnikud tõid välja, et just Instagrami ost 2012. aastal ja WhatsAppi soetamine 2014. aastal olid suuremad sammud, mis konkurentsi tasalülitasid. Seetõttu on neil plaan minna Facebooki vastu föderaalkohtusse ning sundida kohtuotsusega mõlemat ära müüma. Muidu olevat ettevõttel liiga palju võimu käes.

Paralleelselt lähevad Facebooki vastu kohtusse ka 46 USA osariiki ning Washington ja Guam New Yorgi peaprokuröri Letitia Jamesi juhtimisel. Süüdistus on laias laastus sama: Facebook on aastate jooksul ebaausaid võtteid kasutades konkurente tasalülitanud. Täpsemalt on juttu nn osta või mata strateegiast, millega vähendati kasutajate privaatsust ja muudeti neile teenuseid kokkuvõttes kehvemaks.

Märksõnad
Tagasi üles