R, 1.12.2023

Tänulik esivaktsineeritu

Evelyn Kaldoja
, välisuudiste toimetuse juhataja
Facebook
Comments
Margaret Keenan.
Margaret Keenan. Foto: JONNY WEEKS/AFP

Kuni lõppeva aastani jõudis mitu põlvkonda lääne inimesi täiskasvanuks saada ja sealt edasi turvaliselt keskea lõppugi tüürida õndsas usus, et nakkushaigused tapavad vaid «seal kusagil kolmandas maailmas».

Nii mõnigi neist võis aeg-ajalt jagada kelkivaid meeme, kuidas ta on nii tugev ja terve tänu sellele, et sõi lapsena kõvasti pori ja jooksis paljajalu murul. Unustades sealjuures, et tolle helge lapsepõlve vältel vaktsineeriti teda suuremate küsimusteta mitme veel 20. sajandi esimeses pooles ohtralt elusid nõudnud ja rikkunud tõve vastu.

Sel nädalal pidulikult esimese Briti inimesena Pfizer-BioNTechi koroonaviirusevastase kaitsepookimise saanud Margaret Keenan on pisut teisest põlvkonnast. Tema vanuses inimesed on oma elu jooksul muu hulgas näinud nii seda, mida lastehalvatus teha võib, kui ka seda, kuidas see hirmsate tagajärgedega haigus vaktsineerimise abil meie maailmanurgast likvideeriti.

Tuleval nädalal 91-aastaseks saav Keenan nimetas Ühendkuningriigis esimesena vaktsineeritud saamist parimaks varajaseks sünnipäevakingiks. Paistab, et pika ea retseptis on lisaks heale õnnele ja geenidele ka paras annus isiklikku oskust teha tarku valikuid.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles