ÜRO Julgeolekunõukogu – etendus, mille taustal kõlavad päris lasud

ÜRO logo FOTO: ANGELA WEISS/AFP/Scanpix

Peaaegu iga ÜRO Julgeolekunõukogu istung algab pöördloendusega: «Viis, neli,...». Koroonaviiruse leviku taustal peetakse enamik ametlikke kohtumisi veebis, mistõttu kolm viimast numbrit kõlavad vaikuses, sest sisse lülitatakse kaamera.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Viieteistkümne riigi omavahelisi avatud arutelusid kantakse üle kogu maailmas. Kui enne ülekande algust võisid saadikud omavahel veel kellegi lipsuvärvi üle lõbusalt nalja visata, siis sel hetkel pilgud tõsinevad.

Heale teatrietendusele omane pinev õhkkond valitseb tihti kogu istungi vältel. Veel vahetult Eesti Julgeolekunõukogu liikmeks valimise eel (käesoleval aastal – toim) võis möödunud jõulude paiku kuulda hobuserauakujulise lauaga saalis inimeste kõrvulukustavaid ahhetusi, kui Venemaa ja Hiina panid kahekesi veto Süüria humanitaarabi mandaadile.

Ühe hääletuse ebaõnnestumisega New Yorgis seati ohtu mitu aastat toiminud mehhanism ning koos sellega miljonid elud tuhandete kilomeetrite taga.

Kuigi viiel alalisel liikmel on võimalik vetoga otsuste vastuvõtmist takistada, eeldab resolutsioonide vastuvõtmine liitlaste leidmist ja diplomaatia tegemist. Eesti poolthäälel on samasugune kaal kui Prantsusmaal ja Hiinal. Üheksat toetavat häält vajavad kõigile maailma riikidele kohustuslikud ettekirjutused ei jää tühjaks sõnavahuks.

14.12.2020 16.12.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto