R, 3.02.2023

KOHALIK VAADE ⟩ Covidiootsus varastas leedulastelt jõulud

Vaidas Saldžiūnas
, Ajakirjanik, Vilnius
Covidiootsus varastas leedulastelt jõulud
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 8
Leedu valitsuse teade, et kõik ärid peale toidupoodide ja apteekide peavad sulgema mitmeks nädalaks uksed, tekitas üleeile Vilniuses kaubanduskeskuste juurde ummikud.
Leedu valitsuse teade, et kõik ärid peale toidupoodide ja apteekide peavad sulgema mitmeks nädalaks uksed, tekitas üleeile Vilniuses kaubanduskeskuste juurde ummikud. Foto: Rokas Lukosevicius/15min.lt/scanpix

Hoiatusi oli piisavalt ning aegagi jagus, et valmistuda Covid-19 teiseks laineks. Kõigest sellest polnud Leedus aga mingit tolku: ikkagi on riik Euroopa kõige suurema nakatumisega maade sünge nimekirja tipus ning selle tagajärjel keeratakse nüüd elu Leedus täiesti lukku. Käib võidujooks ajaga, et päästa rohkem inimesi.

Kõigest kuu tagasi näis olukord Leedus kohutav. Kokku 20 000 haigestunut, üle 180 surma ning ligi tuhat uut lisanduvat juhtu päevas – tundus, et sellega rekorditest piisab. Oli neid, kes arvasid, et ehk läheb asi jõuludeks paremaks. Kuid asjatundjatel oli õigus: hullem oli alles ees. Arvud endiselt vaid kasvavad.

Eelmist, peaminister Saulius Skvernelise valitsust, mis iroonilisel kombel jäi inimestele meelde nelja keelduderohke ametiaasta poolest, on juba tükk aega kritiseeritud selle eest, et viimastel kuudel ei kehtestanud nad rangeid ja õigeaegseid piiranguid.

Värske peaminister Ingrida Šimonytė ja tema eelmisel reedel ametisse vannutatud valitsus veetsid terve nädalavahetuse uue asjakorralduse paika panemiseks: peaaegu täielik sulgemine jõustub terves Leedus tänasest.

Kinni pannakse kõik mitte hädavajalikud töökohad. Piiratakse liikumist nii omavalitsuste vahel kui ka sees ning politsei ja sõjavägi seavad üles teetõkked. Nagu kevadel, kehtivad piirangud kuus nädalat, kuid erinevalt toonasest on palju enam neid, kes on kitsendustest väsinud ja valimis riskima.

Laibakuhi kerkib

Ainuüksi statistika on hirmutav: 2000–3000 uut juhtu päevas ning kokku ligi 100 000 haigestunut, pooled neist endiselt tõve küüsis. Koos Horvaatia ja Luksemburgiga on Leedus Euroopa kõige suurem nakatumine 100 000 elaniku kohta kahe nädala lõikes – enam kui 1200 juhtu.

Märksõnad
Tagasi üles