Õendusjuht koroonapatsiendist: «Üks hetk ta rääkis, teine hetk oli hingamisaparaadi all»

Muutused patsientidega toimuvad üleöö – ühel hetkel võivad nad rääkida, teisel hetkel vajavad hingamisaparaati. FOTO: Tairo Lutter

Kolmapäeva hommik. Ida-Tallinna keskhaigla koridorides sagib haiglapersonal. Kõigil on kuskile kiire, niisama ringi ei jaluta keegi. Koroona on tekitanud olukorra, kus haigla on patsientidest pungil ning töötajatel iga minut arvel. Meid tervitab õendusjuht Kristin Lichtfeldt. Olen täna hommikul tema töövari ja mul on võimalus näha, milline õigupoolest näeb välja koroonahaigete osakond.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Ida-Tallinna keskhaiglasse loodi esmaspäeva hilisõhtul uus Covid-19 osakond – ootamatult lisandus koroonapositiivseid patsiente. See tähendab, et kõik 28 patsienti, kes muidu selles osakonnas ravil olid, tuli paigutada vabadele kohtadele üle haigla ning vanast kirurgiaosakonnast sai koroonaosakond. Just sinna uhi­uude osakonda me lähmegi.

Kõnnime läbi haigla pikkade koridoride ja jääme siis seisma. Mind suunatakse palatisse, millest on nüüd saanud garderoob, ning ulatatakse rohelised püksid ja särk. «Mida vähem riideid alla jätad, seda parem sul on,» soovitab õendusjuht Merle Paliale.

Korraks mõtlen, et eiran ta soovitust. Nimelt kardan külma ja koridoris tundus juba enne väga jahe. Pealegi, nad ju ei pane tähele, kui särgi spetsriietuse alla jätan? Kaalun hetkeks seda varianti, ent otsustan siiski järgida õe soovitust. Tõmban palja ihu peale karedad ja üsnagi jäigad rohelised püksid ja särgi. Kõik korras? Ei ole. Lichtfeldt vaatab mu rannet ja saadab mu siis tagasi garderoobi – kellade või muude rippuvate ehetega osakonda minna ei tohi.

16.12.2020 18.12.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto