Eesti Pank prognoosib järgmiseks aastaks kümneprotsendilist tööpuudust

Valitsus ei suuda keskpanga teatel aga eelarvet kehtiva riigieelarvestrateegia kohaselt selleks ajaks tasakaalu viia. Seega on Eesti senise eelarvepoliitika säilides sunnitud valitsuse püsivate kulutuste ja investeeringute katmiseks võlakoormat suurendama ka pärast kriisist taastumist. FOTO: Dmitri Kotjuh / Järva Teataja

Eesti Panga värske majandusprognoosi järgi kahaneb Eesti majandus tänavu 2,5 protsenti, mis on kevadel kardetust palju pehmem langus ning ühtlasi üks väiksemaid Euroopas. Üha kasvav tööpuudus saavutab lae järgmise aasta esimeses pooles.

Keskpank prognoosib, et Eesti majandus hakkab kriisist taastuma 2021. aasta teises kvartalis ja saavutab kriisieelse taseme juba järgmise aasta teises pooles.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Samas on Eesti majanduse väljavaade keskpanga hinnangul siiski ebakindel, sest lootustandvatest vaktsiiniuudistest hoolimata on pandeemia kulgu pea võimatu ennustada ja majanduse areng võib oodatust märkimisväärselt erineda. Samuti valitseb suur määramatus välisnõudluses.

Prognoosi põhistsenaariumi järgi kasvab Eesti majandus järgmisel aastal 2,9 protsenti, ent negatiivse stsenaariumi kohaselt võib majandus järgmisel aastal 1,8 protsenti kahaneda. Lai prognoosivahemik on tugevalt seotud euroala väljavaatega, kus majanduskasv jääb 2021. aastal vahemikku 0,4–6 protsenti.

Eesti Panga asepresidendi Ülo Kaasiku sõnul on pikema perioodi majandusvaadete tegemine äärmiselt keeruline, sest viirusest tingitud kriisiga puutume me kõik kokku esimest korda. «Juba enne pandeemiat oli maailmamajanduses mitmeid tagasilööke, nagu USA ja Hiina kaubavahetuse teemalised vaidlused ja muud protektsionismiilminguid. Viiruse esimene laine lõi maailma majandusele suure augu, kuid sellele järgnes kiire taastumine. Euroalal oli tagasipõrge teise kvartali langusest väga kiire ja kolmanda kvartali numbrid üllatasid juba positiivselt,» ütles Kaasik.

16.12.2020 18.12.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto