R, 9.12.2022

Terviseametist vallandatud Simmo Saar näitab näpuga sotsiaalministeeriumi suunas

Carl-Robert Puhm
Terviseametist vallandatud Simmo Saar näitab näpuga sotsiaalministeeriumi suunas
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 4
Simmo Saare sõnul plaanib ta oma õiguste eest kohtus edasi võidelda.
Simmo Saare sõnul plaanib ta oma õiguste eest kohtus edasi võidelda. Foto: Remo Tõnismäe

Terviseamet teatas eile, et lõpetab kommunikatsioonijuht Simmo Saarega ühepoolselt töölepingu. Asutuse juhi Üllar Lanno sõnul ei olnud neil pärast Saare väljaütlemisi võimalik koostööd jätkata. «Need väljaütlemised olid solvavad terviseameti inimeste suhtes. Pärast selliseid väljaütlemisi ei näe ma võimalust koostööd jätkata,» ütles Lanno.

Eelmisel esmaspäeval esines Saar Kanal 2 «Kuuuurija» saates anonüümse allikana, kritiseerides riigi puudulikku ettevalmistust vaktsineerimise plaanimisel. Saar osutas saates, et riik jäi vaktsineerimise korraldamisega hiljaks ning vajalike hangete korraldamine on viibinud. Hangete eest vastutav sotsiaalministeerium on Saare väited ümber lükanud ning kinnitanud, et protsess on graafikus.

Lanno sõnul ei mõista ta senini oma alluva käitumist. «Faktid, mida ta saates edastas, ei olnud tõesed. Meil on külmkapid, süstlad ja muu olemas. Mina ei tea, miks ta nii tegi. Edastasin talle alati kogu info. Meie maja puudutav info tarnete ja hangete kohta on talle alati kättesaadav olnud,» selgitas Lanno.

Terviseameti juht ütleb, et ei olnud alluva kriitikast teadlik. «Ma ei olnud kursis, et tal selline mure on. Olen alati olnud avatud ametnike ettepanekuid ja muresid ära kuulama. Mind hämmastab, et ta minu poole isegi ei pöördunud, sest varem olen kõik tema personaalsed palved täitnud,» lausus Lanno.

Mind hämmastab, et ta minu poole isegi ei pöördunud, sest varem olen kõik tema personaalsed palved täitnud.

Terviseameti juht Üllar Lanno

Saar möönab, et tema kriitika oligi suunatud eeskätt sotsiaalministeeriumile ning terviseametit ta kahjustada ei soovinud. «Puudujäägid, mis ma saates välja tõin, olid kõigile teada. Aga tõesti, vaktsineerimise kavaga tegeles sotsiaalministeerium. Nüüd on sellest saanud millegipärast terviseameti südameasi. Ma ei ütleks, et see saade kahjustas terviseameti mainet. Vastutab ikkagi ministeeriumi juhtkond.»

Saar väidab, et tema kriitika oli heatahtlik. «Murekoht on selles, et me ei õppinud kevadest mitte midagi. Praegu küll räägitakse, et tarvikud on olemas, aga näiteks vaktsineerimise täpne planeerimine tehnilisel tasandil on endiselt lähteülesande tasemel. Tahtsin lihtsalt probleemi rohkem esile tõsta.»

Terviseameti juhi sõnul tal kuni «Kuuuurija» saate ilmumiseni Saarele etteheiteid ei olnud ning kolleegid pidasid Saarest lugu.

Anonüümsena saates esinenud allika kindlaks tegemine toimus Lanno sõnul väga kergesti. «Mulle lihtsalt saadeti klipp, kust oli moonutus maha võetud. See on tänapäeval niivõrd lihtne protseduur, et ei nõua mingeid erilisi oskusi. Piisab vaid internetist vabavara programmi allalaadimisest. Kuulasime siis Simmoga koos «Kuuuurija» salvestust ja siis ta ütles, et see hääl on tema omaga tõesti väga sarnane.»

Saar ütles eile Postimehele, et kuulis töölepingu ühepoolsest lõpetamisest meedia kaudu ning plaanib otsuse vaidlustada. Lanno sõnul polnudki tal võimalust Saarele teisiti teadet edastada. Terviseameti peadirektor kinnitas, et proovis Saart telefoni teel tabada ning teavitas teda vestlemise soovist ka sõnumiga, kuid tema palvele ei reageeritud.

Märksõnad
Tagasi üles