Opositsioon valmistub abielureferendumi tõsiseks grillimiseks

Sotsiaaldemokraatliku erakonna fraktsioon rahvaküsitluse eelnõule muudatusettepanekuid mõtlemas. FOTO: Madis Veltman

Abielureferendumi eelnõu on saadetud teisele lugemisele, kuid opositsiooon rajab selle teele tihedat miinivälja.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Praeguste kavade järgi peaks abielureferendumi seaduseelnõu teine lugemine toimuma riigikogus 11. jaanuariga algaval töönädalal. Referendumit ühiskonda lõhestavaks ja seega riiki kahjustavaks pidav opositsioon on lubanud esitada tuhandeid muudatusettepanekuid eesmärgiga kasutada neid riigikogu töö pidurdamiseks, seni kui koalitsioon eelnõu menetlusest tagasi ei võta. Kui eelnõu lugemine peaks koalitsiooni plaani järgi õnnestuma, oleks võimalik referendum korraldada 18. aprillil. Eelnõu teisele lugemisele saab teha muudatusettepanekuid 30. detsembri tööpäeva lõpuni. Ettepanekuid võib põhiseaduskomisjoni saata nii elektrooniliselt kui ka paberil.

Põhiseaduskomisjonis võib toimuda esimene lahing

Kui opositsioonipoliitikud tahavad referendumi korraldamist tõsiselt takistada, on neil selleks üsna palju võimalusi. Kui tuhanded ettepanekud viiakse põhiseaduskomisjoni paberil, siis tuleb need skaneerida, et valmistada ette materjalid 4. jaanuariks kokku kutsutud erakorraliseks põhiseaduskomisjoni istungiks. Pole selge, kas see ka uusaastaööl tööl olles ära jõutakse teha, sest komisjoni liikmed peaksid materjalid kätte saama vähemalt paar päeva enne erakorralise istungi algust.

Kui komisjon hakkab muudatusettepanekuid läbi vaatama, et otsustada nende saatmine suurde saali teisele lugemisele, siis on igal ettepaneku esitajal võimalus oma muudatusettepanekut selgitada. Riigikogu kogenud töötajad ütlesid, et tavaliselt kulub selleks viis minutit ühe ettepaneku kohta. Kui ettepanekuid on näiteks 5000 ja kõik esitajad kasutavad ära kogu neile antud aja, siis kuluks põhiseaduskomisjonil muudatusettepanekute läbihääletamiseks 25 000 minutit ehk 17,4 ööpäeva, kui järjest ilma pausideta töötada.

28.12.2020 30.12.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto