N, 8.12.2022

Autojuht: olukord Leedus meenutab kaadreid Wuhanist

Margus Parts
, toimetaja
Autojuht: olukord Leedus meenutab kaadreid Wuhanist
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 9
Teetõke Vilniuse juures 18. detsembril. Kui enne pühi oli Leedu teedel veel autosid liikumas, siis praeguseks on liiklus peaaegu välja surnud.
Teetõke Vilniuse juures 18. detsembril. Kui enne pühi oli Leedu teedel veel autosid liikumas, siis praeguseks on liiklus peaaegu välja surnud. Foto: MINDAUGAS KULBIS/AP/Scanpix

Olukord maailma kõrgeima Covid-19 nakkuskordajaga Leedus meenutab kevadisi kaadreid Wuhanist, sest linnad on peaaegu inimtühjad ja teedel ei näe kilomeetrite kaupa ühtegi sõidukit, rääkis Postimehele autojuht, kes soovib jääda leheveergudele nimega Sven.

«Vaadata seda, et 150 kilomeetrit Vilniuse-Panevėžyse kiirteed, mis on tavaliselt kogu aeg autosid täis, ükskõik, mis ajal sa sõidad, ja nüüd sa põhimõtteliselt sõidad 40–50 kilomeetrit mööda seda teed ja sul ei tule vastu ka ühtegi autot. See tunne on ikka täiesti sürr,» meenutas Sven oma kogemust Leedu läbimisel.

Enne jõulupühi erakorraliselt Stuttgardi poole kaubalaadungi järele startinud mees sõitis lõunasse mööda Via Balticat, kus tema sõnul oli liiklus tavapärane. Kummaliseks läks olukord 25. detsembril mööda linnadevahelisi maanteid tagasi tulles.

«Ma vaatasin totaka näoga seda kiirteed ja mõtlesin, et see ei ole võimalik. Sõidad 40–50 kilomeetrit, mitte mingit liiklust. Linnukesed tee ääres lendavad ja see ongi kõik,» imestas Sven. «Sõida või keset teed, sõida, kus tahad. Esimeses, teises reas, vänderda, täitsa oma asi.»

«Neli rida kiirteed oli silmapiirini täielikult tühi. Kas vaatad peeglisse taha või vaatad ette, no ei ole ühtegi autot. Sõidadki nagu filmis «Elavad surnud»,» märkis ta.

Leedu kehtestas enne jõulupühi range omavalitsustevahelise liikumiskeelu, mida jõustavad linnade ümbruses ja maanteedel politseikontrollid. Leedu valitsuse ametlikel andmetel saadeti ainuüksi 23.–27. detsembril teetõkete juurest tagasi 16 485 sõidukit ja 16. detsembril alanud keeld kehtib veel vähemalt 3. jaanuarini.

Kuigi linnade sissesõitude juures seisavad politseipatrullid, ei olnud Lätist Leetu sisenedes piiril ühtegi kontrolli. Sven märkis muiates, et isegi teemaksu ei küsinud keegi.

Märksõnad
Tagasi üles