N, 1.12.2022

Ungari tegi Poolale väärtusliku jõulukingi

Stina Aava
, toimetaja
Ungari tegi Poolale väärtusliku jõulukingi
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
Viktor Orbán tegi Poolale helde jõulukingituse. 
Viktor Orbán tegi Poolale helde jõulukingituse. Foto: Viktor Orbáni Facebook.

Ungari valitsus otsustas jõulupühade ajal kinkida Poolale Ungari Rahvusmuuseumi väärtusliku eksponaadi, Zygmunt II lapseea raudrüü.

Poola peaminister Mateusz Morawiecki teatas sotsiaalmeedia vahendusel, et aastasadade järel jõuab raudrüü koju Poola. Morawiecki arvab, et tegemist on tõenäoliselt esimese täieliku kuninga raudrüüga Poola kogudes.

«24. detsembril, jõululaupäeval otsustas Ungari valitsus, et see ainulaadne mälestusese, mis on osa Poola ajaloolisest pärandist, tuleb lisada meie muuseumikogudesse. See on veel üks näide meie suurepärastest suhetest Ungariga, partnerluskoostööst ja peaminister Viktor Orbáni isiklikust poolehoiust,» rõhutas Poola peaminister Mateusz Morawiecki Facebooki postituses.

Ungari ja Poola 1993. aastal sõlmitud lepinguga on osapooled nõustunud kaitsma lepinguosaliste kultuuripärandi puutumatust ning lubanud säilitada oma territooriumil sõprusriigi kultuuriväärtusi.

Esimese maailmasõja järgse lepingu alusel pidi Austria tagastama hulga ungarlaste esemeid Budapestile. Nende seas oli ka kõnealune raudrüü, mida eksikombel peeti 16. sajandi Ungari, Horvaatia ja Böömimaa kuninga Lajos II-le kuulunud rüüks.

Märksõnad
Tagasi üles