Kaljulaid teeb ettepaneku korraldada «Ei» korral uued valimised, koalitsioon vilistab sellele

President Kersti Kaljulaid leiab, et kui tegemist on parlamendisaadikute enamuse hinnangul tõesti niivõrd olulise riigielu küsimusega, mille osas rahvahääletuse läbiviimine antud ajahetkel on möödapääsmatu, oleks aus see siduda ka enda poliitilise vastutusega. FOTO: Elmo Riig / Sakala

President Kersti Kaljulaid pöördus eile õhtul kõikide riigikogu fraktsioonide poole ettepanekuga siduda kavandatav abielu mõiste teemaline rahvahääletus riigikogu usaldusega. See tähendab, et kui rahvahääletusele pandud eelnõu rahva toetust ei leia, kuulutatakse välja erakorralised parlamendivalimised.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

«Praegu on kavandatud rahvahääletus läbi viia muu riigielu küsimusena, mis ei too kaasa mingit poliitilist vastutust. Kui tegemist on parlamendisaadikute enamuse hinnangul tõesti niivõrd olulise riigielu küsimusega, mille osas rahvahääletuse läbiviimine antud ajahetkel on möödapääsmatu, oleks aus see siduda ka enda poliitilise vastutusega. Teen ettepaneku praegune menetlus katkestada ning esitada küsimus abielu mõiste kohta vastavalt põhiseaduse paragrahvis 105 toodud võimalusele seaduseelnõuna. See oleks oma olemuselt usaldushääletus praegusele riigikogu koosseisule,» ütles president Kaljulaid.

President tõi välja, et mõistab, et riigikogu enamusel on tahe abielu mõiste teemal rahvahääletus läbi viia. Kaljulaidi hinnangul ongi selleks Eesti Vabariigi põhiseaduses võimalus loodud: põhiseaduse paragrahv 105 annab võimaluse panna seaduseelnõu või muu riigielu küsimus rahvahääletusele.

«See oleks aus käitumine valijate suhtes ja samm selle poole, et taastada parlamendi ja poliitika usaldus ja väärikus. Eesti rahvas tahab riigikogu üle uhke olla ning kutsun teid üles selleks põhjust andma,» pöördus president riigikogu liikmete poole.

Riigikogu liikme Tõnis Mölderi (Keskerakond) hinnangul on president Kersti Kaljulaid ületanud oma võimupiire. Mölderi sõnul ei näe ta võimalust, kuidas koalitsioon saaks esitatud ettepanekut asuda toetama.

11.01.2021 13.01.2021
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto