R, 9.12.2022

Ene-Margit Tiit: tragöödia Ameerikas ja tragikomöödia Eestis

Ene-Margit Tiit
, TÜ matemaatika emeriitprofessor
Ene-Margit Tiit: tragöödia Ameerikas ja tragikomöödia Eestis
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Ene-Margit Tiit
Ene-Margit Tiit Foto: Tairo Lutter / Postimees
  • Koroonaoht ei ole möödas
  • Referendumi korraldamine tekitab täiendava nakatumisohu
  • Kui kriis läbi, saab rahulikult otsustada

Ma ei ole parteipoliitik. Mul ei ole allpool tehtavate ettepanekutega seoses mingeid isiklikke huvisid. Ma tean, et poliitiliselt helli teemasid käsitledes riskin ma ohuga saada ohtra vastukaja osaliseks. Aga praegu on hetk, kus ma ei saa enam vaikselt olla.

Ameerika parlamendis toimus tragöödia. Meie parlamendikomisjonis pigem tragikomöödia. Taustas oli sarnasust – see oli põikpäisus, leppimatus.

Koroonaviirus võimutseb Eestis (samuti kui USAs) ja iga päev loetakse surmajuhte. Eestis on need väga kallid, sest meid on vähe. Uuringud näitavad, et viirus levib üle terve Eesti ja taud ei näita veel vaibumise märke. Samal ajal arutab Eesti parlament abielureferendumit (!).

See ei ole pakiline küsimus. Jah, selle kohta on öeldud, et see on koalitsioonileppes ja see dokument on püha («mees peab sõna»). Aga koalitsioonileppe sõlmimise ajal oli olukord ju hoopis teine – keegi ei osanud taudipuhangut ette näha. Võrreldes toonase olukorraga on palju muutunud, muutunud on lahendatavate probleemide tähtsusjärjekord, esiplaanile on nihkunud tervise ja hariduse küsimused, lähitulevikus saavad keskseks majanduse taaselustamise teemad. Vähem pakilised teemad tuleb jätta ootama rahulikumaid aegu. Siis, kui kriis ja sellega seotud otsustuste kiirus ei tiksu kuklas, saab rahulikult otsustada, kas traditsiooniline abielu vajab täiendavat seaduslikku kaitset ja kuidas kõige otstarbekamalt sõnastada referendumi küsimused, kui see ikka uues reaalsuses otstarbekaks osutub.

On üpriski tõenäone, et sel aastal – ei kevadel ega ka sügisel – ei ole koroonaoht möödas ja elanikkonna kutsumine referendumile oma meelsust väljendama tekitaks täiendava nakatumise ohu. On täiesti selge, et ka lähimatel valimistel tuleks kasutada Eestis töökindlaks ja turvaliseks osutunud e-valimist ja nimelt selle valiku motiveerimiseks tehtav töö oleks rahvatervise seisukohast kõige vajalikum.

Märksõnad
Tagasi üles