P, 24.09.2023

Miks mõni hunt küla vahele tuleb?

Riina Martinson
, Maa Elu toimetaja
Facebook
Comments
Jäljed lumel räägivad, kui suur on kari ja kes sinna kuuluvad.
Jäljed lumel räägivad, kui suur on kari ja kes sinna kuuluvad. Foto: Elmo Riig / Sakala

Lõpuks mahasadanud lumi soosib hundijahti. „Lumi on meie jäljeraamat,” ütleb Eesti Jahimeeste Seltsi juht Tõnis Korts ja seletab, et lume pealt on näha, kus hundid liiguvad, kui suur on kari ja kes sinna kuuluvad. Lumi aitab ­tagada, et just inimestele probleeme tekitanud isendid eemaldataks loodusest.

Hundijahi kohta lähemalt uurimiseks helistan Järvamaa kogenud ­jahimehele Igor Hominile, keda kolleegid kiidavad väga hea hunditundjana. Mees vastab telefonile sosistades ja ütleb, et on just metsas hundiluurel. Öösel sadas maha värske lumi ja seda soodsat olukorda ei saa lasta raisku minna.

Homin räägib, et hunt liigub väga palju ringi, ja kes on proovinud kokku panna paljude osadega puslet, siis huntide väljapeilimine on midagi samasugust. Kui on rohkelt sarnaseid pusletükke, võid jõuda peaaegu lõpuni ja avastada, et keskel on üks tükk valesti ja kõik ongi tuksis. Sa oled lugenud kogu jäljeahelikku valesti. „Mul ongi just praegu nii, ei saagi aru, kas tegu on ilvese või hundi jäljega. Lumi on kõrge­, kohev ja langeb jälje sisse tagasi, nii ma praegu mõistatangi, kummaga tegu. Tundub, et ikka hundiga,” jutustab jahimees.

Hunt on nagu inimene

Et hundijaht õnnestuks, tasub oodata äsja sadanud lund ja minna välja varahommikul. Avastad mõne jälje ning hakkad tegema suuremaid ringe, püüdes aimata, kuhupoole loomad liikuda võiksid, ja siis leiadki õige koha. Kui aastaid tagasi oli vaja huntide leidmiseks minna sügavale metsa, siis nüüd piisab mõnikord ka küla vahel sõitmisest.

„Hunt on nagu inimene. Inimene tahab elada mugavustsoonis, nii üritab huntki,” tõdeb Homin. „Nagu inimeste seas on laisku, on huntide seas ka laiskvorste, kes käivad majade juures, mitte ei võta metsast süüa.”

Homin räägib, et need hundid, kes käisid mööda õuesid ­tema piirkonnas, on juba kütitud.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles