T, 27.09.2022

Andres Herkel: valitsus pidigi vahetuma

Andres Herkel
, kolumnist
Andres Herkel: valitsus pidigi vahetuma
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Andres Herkel
Andres Herkel Foto: Konstantin Sednev

Kindlasti mõjutavad uue valitsuse sündi nii ees seisvad presidendi- kui ka kohalike omavalitsuste valimised. Parim kauplemisruum on endiselt Keskerakonnal, kirjutab kolumnist Andres Herkel. 

Alates iseseisvuse taastamisest pole meil olnud ühtegi valimistsüklit, mil valitsus sama peaministri ja samade erakondadega lõpuni püsib. 2007–2011 oli kogu perioodi vältel võimul küll Andrus Ansipi teine valitsus, kuid sotsid lahkusid koalitsioonist. Ülejäänud perioodid on olnud veel rahutumad.

Seega olnuks erakordne hoopis Jüri Ratase teise valitsuse jätkamine 2023. aastani. Selle ammendumise märgid väljendusid EKRE pidevates provokatsioonides ja viimasel ajal üha enam ka riigikogus mõistlikke lahendusi välistanud vastasseisus. Ometi ei osanud keegi arvata, et lõpp tuleb hoopis sellise korruptsioonikahtlustusega.

Pole kuigi tõenäoline, et Eestis toimuvad erakorralised valimised. Sellest räägitakse häälekalt umbes kord iga valimistsükli ajal ja nüüd alustas Eesti 200 uute valimiste juttu riigikogu laupkokkupõrke puhul. Põhiseadus muudab selle võimaluse ebatõenäoliseks, ja jättes kõik hetkekaalutlused kõrvale, on see oluline stabiilsuse tagatis.

Esialgne mulje Keskerakonna ja Ratase tagasiastumisotsusest on pigem selline, et neil on tagavarakäik varuks. Kas see on 

Märksõnad
Tagasi üles