K, 4.10.2023

Koalitsioonileppe üldpildini jõudmine võtab aega poolteist nädalat

Loora-Elisabet Lomp
Facebook
Comments 28
Reformierakond ja Keskerakond andsid enne koalitsioonikõneluste algust kiire pressikonverentsi. Kaja Kallas (vasakul) ja Mailis Reps (paremal).
Reformierakond ja Keskerakond andsid enne koalitsioonikõneluste algust kiire pressikonverentsi. Kaja Kallas (vasakul) ja Mailis Reps (paremal). Foto: Madis Veltman

Peaministrikandidaat Kaja Kallas (Reformierakond) lausus eile hommikul pressikonverentsi kuulajatele: «Kuna me oleme keset koroonakriisi ja majanduskriisi, siis liigume tempokalt. Üritame kokku leppida üsna kiiresti.»

Artiklist «Uue koalitsiooni säde ei süttinud üleöö» tuleb aga välja, et läbirääkimisi on kaks erakonda juba varem pidanud. Ka koalitsioonilepe on praktiliselt olemas. Kuhu on sellega jõutud?

Kui vaadata tagasi eilsele päevale, siis tormakust ja lühikesi vastuseid laekus nii Reformierakonna kui ka Keskerakonna poolt. Ühispressikonverentsil riigikogus olid Mailis Reps (Keskerakond), Kaja Kallas ja Keit Pentus-Rosimannus (Reformierakond) naljatlevad, veidi tõsisema olekuga Jaak Aab (Keskerakond) seisis esialgu naistest kaugemal. Reformierakonnalt kostis läbi terve pressikonverentsi: «Hakkame pihta!», «Me hakkaks pihta» ja «Hakkaks tööle! Jõuame kommentaare anda küll.»

Esialgsed plaanid on mõlemal erakonnal tehtud. Mustandid tehtud ja valmidus läbirääkimisteks olemas. Kumbki neist ei saa korrata vigu, mis tehti pärast eelmisi riigikogu valimisi.

2019. aasta 3. märtsil võitis valimised ülekaalukalt Reformierakond. Pärast seda tegid oravad tsentristidele pakkumise, kõnelustel tekkisid aga erimeelsused. Mõni päev hiljem teatas Jüri Ratas, et tema erakond Reformierakonnaga valitsuses jätkata ei soovi.

«See põhimõtteline seisukoht, mille eest Keskerakond on kahel aastal valitsuses seisnud, on selleks, et sissetulekute ebavõrdsust vähendada, mitte suurendada,» selgitas Jüri Ratas ja lisas, et neile ultimatiivsed kõnelused ei sobi. Ratas ütles toona, et ei ole mõistlik minna läbirääkimisi pidama, tõmmates samal ajal maha punased jooned. Reformierakonna esimees Kaja Kallas aga pidas järgmisel päeval pressikonverentsi, kus ütles, et ta ei ole punaseid jooni paika pannud. «Kui mina kinnitan üle, et me täidame oma peamist valimislubadust, ja selle põhjal välistatakse läbirääkimiste algus, siis mina ütleks, et ei tunnustata valimiste tulemust,» lisas toona Kallas. Sealt hakkas lumepall veerema.

Erakondadel on ka omad läbirääkijad. Keskerakonnal kaks inimest: Mailis Reps ja Tanel Kiik. Reformierakond panustab aga veel suurema delegatsiooniga: Kaja Kallas, Keit Pentus-Rosimannus, Mart Võrklaev ja Gerrit Mäesalu.

Facebook
Comments 28

Märksõnad

Tagasi üles