L, 26.11.2022

Paet ja Stoicescu: Navalnõi naasmine koju oli Kremli jaoks halb üllatus

Toomas Kask
, Saatejuht
Paet ja Stoicescu: Navalnõi naasmine koju oli Kremli jaoks halb üllatus
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 2
RKK teaduri Kalev Stoicescu (paremal) arvates saab Navalnõi reaalse vanglakaristuse. 
RKK teaduri Kalev Stoicescu (paremal) arvates saab Navalnõi reaalse vanglakaristuse. Foto: Eero Vabamägi

Euroopa Parlamendi liige Urmas Paet ja Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse (RKK) teadur Kalev Stoicescu nõustusid Postimehe otsesaates, et Venemaa opositsiooniliidri Aleksei Navalnõi naasmine koju oli Kremli jaoks halb üllatus. Stoicescu ja Paeti hinnangul ootab teda Vene kohtu poolt reaalne vanglakaristus.

Miks otsustas Aleksei Navalnõi minna tagasi Venemaale, teades, mis teda seal ees ootab?

Urmas Paet: Ma arvan, et teame: peamine põhjus peitub selles, et tema DNAs on poliitiku ja rahvajuhi veri nii kõvasti sees, et ta sai aru: kui ta jääb välismaale, siis ei suuda ta mõjutada Venemaal toimuvat. Ta üritatakse siis Venemaal maha vaikida ja aeg töötaks tema vastu. Rääkimata sellest, et tema järgi joonduvad Venemaa inimhulgad oleks jäänud ilma juhita ja mingi aja jooksul oleks ka pettunud. Peamine põhjus ongi see, et tema nii-öelda poliitikuveri vedas ta kodumaale tagasi.

Kalev Stoicescu: Ma arvan, et tal on olemas missioonitunne ja ta on väga julge inimene. Igaüks ei läheks niimoodi tagasi. Ta jõudis lennujaamas enne vanglasse viimist öelda paar sõna, mis olid minu meelest väga märgilised: «Ma ei karda.» See on väga kõva avaldus. Me teame, kuidas Nõukogude Liit kukkus — siis, kui inimesed kaotasid hirmu. Venemaa režiim püsib võimul hirmu ja terrori tõttu, mida nad inimestele sisendavad. See on kindlasti väga võime ärritav sõnum.

Kas Navalnõi peaks kartma?

Paet: Mõni kuu tagasi nägi kogu maailm, et põhimõtteliselt taheti teda tappa. Ka varem on võim teinud tema ja ka paljude teiste – nii opositsiooniliste poliitikute kui ka ajakirjanike – elu väga kibedaks, kuni mõrvadeni välja. See kõik on kahjuks sealne igapäevaelu.

Navalnõi muidugi teadis, et ta võetakse kinni. Vene võimud olid selgelt välja öelnud, et kui ta tuleb, siis ta võetakse kinni. Miks nad seda ütlesid? Ilmselgelt nad tegelikult ei tahtnud, et Navalnõi Venemaale tagasi tuleks. See oli Venemaa võimudele ebamugav käik, sest nad tegelikult ei tahtnud, et ta tagasi tuleb ja sellega taas inimesi konsolideerib ning annab opositsioonilistele inimestele uut lootust.

Märksõnad
Tagasi üles