N, 2.02.2023

Kersti Krachti kaitsja: esitatud süüdistus on kunstlik

Loora-Elisabet Lomp
Kersti Krachti kaitsja: esitatud süüdistus on kunstlik
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 4
Kersti Kracht 14. jaanuaril kohtus.
Kersti Kracht 14. jaanuaril kohtus. Foto: Eero Vabamägi

Eile teatas rahandusministri eksnõuniku Kersti Krachti kaitsja Oliver Nääs, et Krachtile esitatud kahtlustus on kunstlik ja ülepaisutatud. Juhtiv riigiprokurör Taavi Pern sellega ei nõustu.

Oliver Nääs ütles eile, et Kracht ei ole ennast ülekuulamisel süüdi tunnistanud, vaid on kinnitanud, et ei ole kahtlustuses toodud tegusid toime pannud. «Kuigi ma ei ole näinud asjas kogutud tõendeid, siis juba ainuüksi kahtlustuse teksti pinnalt on näha, et kahtlustus on ülepaisutatud ning kunstlik. Ühe näitena on ilmselgelt põhjendamata etteheide rahapesu kokkuleppes,» märkis Nääs. Tema hinnangul ei olnud Krachti vahistamine põhjendatud ega vältimatult vajalik. Kracht vaidlustab vahistamise ringkonnakohtus.

«Rõhutame, et Kersti Krachti vahistamise alus on tema majanduslikust seisust ja laiast suhtlusvõrgustikust tulenev uute kuritegude toimepanemise oht,» lausus Pern. «Kõnealune suhtlusvõrgustik ei ole seotud vaid EKRE osalusega praeguses valitsuskoalitsioonis,» selgitas juhtiv riigiprokurör.

Kersti Kracht kohtus.
Kersti Kracht kohtus. Foto: Eero Vabamägi

Nääsi sõnul peatati Krachti töösuhe rahandusministeeriumi poolt juba naise kinnipidamise päeval ning sellele järgneval päeval avaldas Kracht ise rahandusministeeriumile soovi töösuhe lõplikult lõpetada. «Lõplikud dokumendid töösuhte lõpetamise kohta vormistatakse lähipäevil. Seega ei ole Kracht enam avalikus teenistuses ning puudub mis tahes oht, et ta võiks toime panna avaliku usalduse vastaseid kuritegusid,» tõdes Nääs.

Lisaks näeb Nääs, et Krachtile kuuluvate äriühingute varalist seisu on käsitletud kohati valesti ning omistatud neile vahistamise kontekstis ka ebaõiget tähendust. «Kohati jääb aga avaldatud seisukohtadest mulje, et kui Kracht jääks vabadusse, siis ta läheks enda varalise seisu parandamiseks kasvõi poodi vargile. Need väited on põhjendamata ja ausalt öeldes absurdsed,» nentis Nääs. Kaitsja on iseenesest nõus, et EKRE väljajäämisega uuest valitsusest kaoks ära ka alus väita, et Krachtil võiks olla mõjuvõim mõne ministeeriumi või ministeeriumi allasutuse üle, mis võiks realiseeruda mõne kuriteo toimepanemises. «Seega tuleb päevapoliitikal silma peal hoida ja juhul kui uus valitsus luuakse ilma EKREta, siis loota, et prokuratuur peab oma sõna,» ütles Nääs.

«Me ei seostanud Krachti vahistamise vajadust ainult tema ametikohaga rahandusministri nõunikuna ning nentisime, et koalitsioonimuudatus võib vähendada tema ametikohast tulenevat ohtu,» lausus Pern.

Kohati jääb aga avaldatud seisukohtadest mulje, et kui Kracht jääks vabadusse, siis ta läheks enda varalise seisu parandamiseks kasvõi poodi vargile.

Kersti Krachti kaitsja Oliver Nääs

Oliver Nääs.  

Eelmisel teisipäeval pidasid kaitsepolitsei töötajad Porto Franco kinnisvaraarendusega seotud võimalikes korruptsioonikuritegudes kahtlustatavatena teiste seas kinni Hillar Tederi ja Kersti Krachti ning kahtlustus esitati Keskerakonna peasekretärile Mihhail Korbile ja juriidilise isikuna Keskerakonnale.

Hillar Tederit ja Mihhail Korbi kahtlustatakse mõjuvõimuga kauplemises. Kahtlustuse järgi lepiti kokku, et Hillar Teder annetab Eesti Keskerakonnale enne kohalike omavalitsuse valimisi kokku kuni miljon eurot. Vastutasuks pidi Korb korraldama Porto Franco arenduse kasuks õiguse rajada parkla väljasõidutee Tallinna linna maadele. Kahtlustuse mõjuvõimuga kauplemises on juriidilise isikuna saanud ka Keskerakond.

Hillar Teder on kahtlustuse järgi leppinud kokku altkäemaksu andmise Kersti Krachtile selle eest, et viimane kasutab ära oma positsiooni ministri nõunikuna, et kindlustada Porto Francole soodsad otsused KredExi kriisiabimeetmete kasutamisel. Altkäemaksu üleandmine jäi toimumata, kuivõrd nii Tederi kui Krachti pidasid kaitsepolitseiameti töötajad kinni.

Samuti kahtlustatakse mõlemat rahapesu kokkuleppes, et varjata Tederilt Krachtile altkäemaksu andmist. Eelmisel neljapäeval andis maakohus loa võtta Teder ja Kracht esialgu kuni kaheks kuuks vahi alla.

Märksõnad
Tagasi üles