P, 4.06.2023

20. sajand – imelise tervenemise ajastu

Marek Strandberg
, tehnoloogiatoimetaja
Facebook Twitter
Comments
Poliomüeliidi tõttu hingamislihaste halvatuse saanu pidi elupäevad veetma sellises metallkonteineris, millesse pumpade või liigutatava membraani abil tekitati regulaarselt rõhumuutust, et välisõhk saaks liikuda kopsudesse. 
Poliomüeliidi tõttu hingamislihaste halvatuse saanu pidi elupäevad veetma sellises metallkonteineris, millesse pumpade või liigutatava membraani abil tekitati regulaarselt rõhumuutust, et välisõhk saaks liikuda kopsudesse. Foto: Wikipedia

Maailma Terviseorganisatsioon on hinnanud, keskmine eluiga Maal on pikenenud 40 eluaastalt 20. sajandi algul 72 eluaastale käesolevaks ajaks.

Mõistetav, et nagu ei ole tegelikke keskmise palga saajaid, ei ole ka keskmise elueaga Maa elanikke. On neid, kelle eluiga küünib saja aasta lähedale, ja ka neid, kel see jääb ikka 40 kanti. Väga üldiselt on aga asjad nii, et elujärge on meil parandanud ikka ja ennekõike meditsiinitehnoloogia, mida on omakorda toitnud teadus. Neid tervema elu töövõtteid on arusaadavalt vägagi erinevaid.

Peale antibiootikumide kasutuselevõtu ja mitmesuguste haiguste ravi täiustamise on tänapäevalgi suur roll vaktsineerimisel. Järgnevalt loetleme kaheksa surmavat tõbe, millega inimkond on tänu vaktsiinidele toime tulnud.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles