Ultraortodokssete juutide rahutused käristavad Iisraeli

Ultraortodokssed protesteerijad avaldavad teisipäeval meelt koolide sulgemise vastu Jeruusalemma Mea Šearimi linnaosas.  FOTO: AHMAD GHARABLI/AFP/Scanpix

Ultraortodokssed juudid on alustanud protestimeeleavalduste lainega valitsuse ja politsei vastu, kes on tahtnud panna neid koroonapiirangutest kinni pidama ning koole ja teisi asutusi uksi kinni hoidma.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Kolmapäeva õhtul ilmus Jeruusalemma majaseinale grafiti, mis võrdles politseiülemat Hitleriga. Esmaspäeval sarjas ultraortodoksse erakonna rahvasaadik Moshe Gafni parlamendis eelnõu, mis lubaks politseil trahvida viiruspiiranguid rikkuvaid koole ning neid väevõimuga kinni panna.

«Te toote selle eelnõu laule ainult Haredi rahva teotamiseks!» ütles Gafni välismaal rohkem ultraortodokside nime all tuntud ülireligioossetele juutidele viidates. Ja seejärel kirjutas ta sotsiaalmeedias ohtralt jagatud klipis: «See pole meie süü! Teie, kes te saatsite meid elama nii tuubil täis tingimustes, see on teie süü!»

Saadiku purse tuli vaid mõned tunnid pärast Iisraeli ajakirjanduses laialt levitatud pilte, kuidas ööl vastu esmaspäeva põletasid ultraortodoksi protestijad maha bussi Tel Avivi külje all asuvas tavapäraselt rahulikus Bnei Braki linnas. Tegemist oli õhtu teise rünnakuga: varem olid protestijad loopinud kive ühe teise liinibussi pihta ning sundinud selle juhti pagema.

29.01.2021 01.02.2021
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto