E, 28.11.2022

Riiulifirmade müüja lõi kohtus rahapesu andmebürood

Liina Laks
, reporter
Riiulifirmade müüja lõi kohtus rahapesu andmebürood
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Rännaku puiestee 12 maja Nõmmel, kuhu on kohtutoimiku järgi registreeritud 46 krüptofirma tegevusluba ootavat firmat. 
Rännaku puiestee 12 maja Nõmmel, kuhu on kohtutoimiku järgi registreeritud 46 krüptofirma tegevusluba ootavat firmat. Foto: Madis Veltman / Postimees

Pärast seda, kui rahapesu andmebüroo (RAB) tühistas sadu nn krüptolitsentse, püüavad kümned ettevõtted neid kohtu kaudu tagasi saada. Eriti protestivad nn riiulifirmade müüjad, kellel kaob võimude tegevuse tõttu leib laualt.

Möödunud nädalal tuli Tallinna halduskohtust mitu otsust: kümned krüptofirmad kaebasid rahapesu andmebüroo peale, kuna viimane keeldus tegevusluba andmast või võttis firmadelt litsentsi sootuks ära.

Asi on selles, et möödunud aasta märtsis karmistati krüptofirmadele esitatavaid nõudeid ning juuliks pidid vastavad ettevõtted oma tegevuse uutele alustele viima. Muu hulgas nõuti, et ettevõtte juhatus ja kontaktisik asuksid ka päriselt Eestis.

Karmistunud nõuded ei tulnud kaugeltki tühja koha pealt: järjest hakkasid ka meediasse tilkuma juhtumid, kus Eestis registreeritud krüptoettevõtted olid välisriikides paha peal ning Eesti ei tahtnud end litsentsiandmisega pettuse, rahapesu või tont teab millega seostada. Reegel ütleb ka, et kui vastavat luba ei ole, siis firma tegutseda ei tohi.

Mullu võttis RAB loa 1808 krüptofirmalt. 31 juhul pöörduti rahapesu andmebüroo vastu kohtusse, kuid seni pole sellest suuremat tolku olnud. 

Märksõnad
Tagasi üles