AK ⟩ Martin Ehala: feministlik dogma on müüt

Akadeemilise maailma tipus on mehed rohkem esindatud, kuid madalamatel akadeemilistel töökohtadel valitseb naiste suur ülekaal. FOTO: Shutterstock

Mainekas rahvusvahelises teadusajakirjas ilmunud ülevaateartikkel väidab, et naiste diskrimineerimine teaduses on suuresti müüt – mehi on küll oluliselt enam, kuid vahe on tingitud erinevusest meeste ja naiste huvides ning mõtlemistüübis.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Meeste ja naiste esindatus täppisteadustes (matemaatika, arvutiteadus, inseneriteadus, füüsika ja majandusteadus) on tugeva meeste ülekaaluga. Näiteks Ühendkuningriigis on füüsika erialal naistudengeid 39 protsenti, matemaatikas 37 protsenti, inseneriteadustes ja arvutiteadustes kummaski 19 protsenti. Üle maailma on meeste ülekaal veelgi suurem.

Põhjuseks peetakse soopõhist diskrimineerimist ja naiste osakaalu suurendamiseks on rakendatud mitmesuguseid meetmeid. Näiteks korraldatakse kampaaniaid tüdrukute meelitamiseks neile aladele; Ameerika Ühendriikides ja mitmel pool mujal lääneriikides on avatud stipendiume või eriprogramme, millele saavad kandideerida üksnes naised.

05.02.2021 08.02.2021
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto