K, 7.06.2023

Kuidas hindavad Eesti eurosaadikud Josep Borrelli visiiti Moskvasse?

Postimees
Facebook Twitter
Comments 2
ELi välis- ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja Josep Borrell
ELi välis- ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja Josep Borrell Foto: Venemaa välisministeerium

Postimees küsis Eesti Euroopa Parlamendi saadikutelt, mida nad arvavad Euroopa Liidu välis- ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja Josep Borrelli visiidist Mosvkasse. 

Moskva visiit oli vale, seda polnud meile vaja

Andrus Ansip (Reformierakond, Uuenev Euroopa)
Andrus Ansip (Reformierakond, Uuenev Euroopa) Foto: Madis Veltman

«See on hea moment minna, et kohtuda Venemaa ametivõimudega ja nendega rääkida. Ma ei jaga arvamust, et kui asjad lähevad halvaks, siis te ei räägi. Vastupidi. Mul oleks väga hea meel näha Navalnõid, kui venelased seda lubavad,» ütles Borrell kümme päeva tagasi ajakirjanikele.

Öeldakse küll, et igast kohtumisest on võimalik mõlemal poolel saada kasu, kui ei asuta kohe alguses eitavale seisukohale. See kohtumine oli aga nii valel ajal ja nii vales kohas, et sellest sai võita ja võitis ainult Putin. Ei olnud hea moment minna, ei olnud hea koht, kuhu minna, ei lubatud Borrellil kohtuda Navalnõiga. Sisuliselt saadeti visiidiga sõnum, et midagi hullu pole ju juhtunud ja elu läheb edasi nagu ennegi. See visiit oli vale, seda polnud meile vaja.

Visiit Moskvasse oli pugemise meisterklass

Riho Terras (Isamaa, Euroopa Rahvapartei)
Riho Terras (Isamaa, Euroopa Rahvapartei) Foto: Erik Prozes

Minu hinnangul on ELi kõrge välispoliitika esindaja Josep Borrelli visiit Moskvasse äärmiselt halvasti ajastatud ning selle toimumine on ELile alandav ja legitimeerib Putini režiimi repressioone vene rahva vastu.

Härra Borrelli visiidile eelnenud sõnum, mida ta ka metoodiliselt üle terve Euroopa ajakirjanduse publitseeris, oli sõnum usalduse taastamise vajadusest. See on Venemaad valitseva režiimi tegude taustal vastuvõetamatu retoorika.

Kui ei teaks Josep Borrelli tausta, võiks arvata, et tegu on uskumatu naiivsusega. Paraku on ELi kõrge välispoliitika esindaja Hispaania sotsialist, kellele flirt Venemaaga pole võõras. Borrelli ja tema kamraadide tänuvõlg Venemaa ees ulatub juba Hispaania kodusõja aegadesse.

Tegu on üsna musta päevaga ELi välis- ja julgeolekupoliitika lähiajaloos ning mingeid reaalseid tulemusi see visiit endaga kaasa ei too, ehk vaid pettumust ja häbitunnet.

Facebook Twitter
Comments 2

Märksõnad

Tagasi üles