N, 1.06.2023

Väga kehv tervis võib kaitsesüstita jätta

Krister Kivi
, Arteri toimetaja
Facebook Twitter
Comments 7
Hooldekodu Viljandimaal. Peamisteks alusteks kaitsesüst tegemata jätta on inimese väga halb üldseisund ja elu lõpule lähenemine, mistõttu on vaktsineerijad hinnanud nende puhul võimalikku kahju riski kõrgemaks kui kasu.
Hooldekodu Viljandimaal. Peamisteks alusteks kaitsesüst tegemata jätta on inimese väga halb üldseisund ja elu lõpule lähenemine, mistõttu on vaktsineerijad hinnanud nende puhul võimalikku kahju riski kõrgemaks kui kasu. Foto: Elmo Riig

SARS-CoV-2 viiruse riskigrupiks peetakse eakaid ja paljude krooniliste haiguste käes kannatajaid, seega on nemad ühed esimeste hulgas, kes Eestis kaitsesüsti saavad. Kõige kehvemas seisus olijad võidakse aga – vastupidi – jätta ilma vaktsiinita.

Uudse koroonaviiruse tervisekassa (haigekassa on asunud nime vahetama osakonna kaupa – toim) avalike suhete ja tervise edenduse osakonna peaspetsialist Heidi Kukk kinnitab karmi tõde: näiteks kõik hooldekodudes olevad vanainimesed Eestis vaktsiini saada ei pruugi. «Haprussündroomiga, väga halvas üldseisundis ja elu lõpule lähenevatel inimestel võivad ka vaktsiinide tavalised kõrvaltoimed (nt palavik, iiveldus ja oksendamine) mõjuda halvemini ja kiirendada väga raskelt haigete eakate surma saabumist,» põhjendab Kukk. «Seepärast hindavad vaktsineerijad alati riski ja kasu suhet ning kaaluvad sellistel juhtudel vaktsineerimise kasu ja kahju väga hoolikalt.»

Postimehel õnnestus rääkida anonüümseks jääda soovinud naisega, kelle eakas ema on hooldatav ühes Tallinna raviasutuses. Dementsuse all kannatav kõrges eas proua veedab päevi peamiselt liikumatuna voodis ega tunne sageli ära ka talle külla tulnud sugulasi. Jaanuari keskel helistati hooldatava tütrele ning küsiti, kas ta on eestkostjana nõus oma ema vaktsineerimisega.

«Mina ütlesin, et teie olete arstid ja meditsiinitöötajad, mina küll vastu pole. Täitsin vajaliku paberi ja digiallkirjastasin, läks mööda teatud aeg ja mulle helistati hooldusasutusest ning öeldi, et ema on saanud koroona. See oli mulle täielik šokk, mõtlesin, kust ta ometi seal koroona sai, ei osanud midagi isegi juurde küsida. Arvan, et ta sai selle hooldekodu töötajalt, sest mina pole kaks kuud emale külla minna saanud. Läks veel mõni päev ja siis ma taipasin pärida, kas emale ikka tehti kaitsesüst. Vastati, et ei tehtud, et ei jätkunud. Ega ma tea, kas see oleks midagi aidanud, sest ainult mõni päev oli paberite allkirjastamise ja haigeksjäämise teate vahel ning kui oled parajasti koroonas, siis vist ka nagunii ei vaktsineerita.»

Facebook Twitter
Comments 7

Märksõnad

Tagasi üles