R, 27.01.2023

Karin Dean: kogu Myanmar kihiseb vihaselt nagu sipelgapesa

Karin Dean
, Tallinna Ülikooli vanemteadur
Karin Dean: kogu Myanmar kihiseb vihaselt nagu sipelgapesa
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Politsei veekahuriga meeleavaldajaid laiali ajamas. 
Politsei veekahuriga meeleavaldajaid laiali ajamas. Foto: STR/AFP/Scanpix

Enamik pikaajalisi Myanmari vaatlejaid tunnistab avalikult, et möödunud nädala esmaspäeval toimunud sõjaväeline riigipööre oli täiesti ootamatu. Aga ka kohalikud inimesed ärkasid üles teadmisega, et alustavad uut töönädalat värske, valimistel ülekaaluka häälteenamusega võitnud Aung San Suu Kyi juhitud valitsuse all.

Seetõttu tekitasid varastel hommikutundidel levima hakanud teated president Win Myinti, de facto riigipea Aung San Suu Kyi ja teiste võitnud erakonna juhtide ja aktivistide arreteerimisest sügava šoki, kindralite hirmuvalitsuse all elanud birmalased olid arvanud, et midagi sellist nad enam kunagi kogema ei pea.

Õigustusega, et möödunud novembris toimunud valimiste tulemusi võltsiti kümne miljoni häälega, esitamata selle kohta ühtegi tõendit, võttis võimu jõuga üle kaitsejõudude ülemjuhataja kindral Min Aung Hlaing ja kuulutas aastaks välja eriolukorra.

Jahmunud olid ka Myanmari naabrid, sealhulgas Hiina, mille välisministeeriumi esindaja ütles sama päeva infotunnis, et Hiina on märganud, mis Myanmaris toimub, ja püüab olukorrast paremini aru saada.

Märksõnad
Tagasi üles