T, 31.01.2023

Viirusprognoos: 24. veebruar tuleb tume

Loora-Elisabet Lomp
Viirusprognoos: 24. veebruar tuleb tume
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 46
Viiruspuhang kogub uuesti hoogu kõigis vanusegruppides, kuid noorimate seas, vanusegrupis 0–19, pole varem nii järsku kasvu nähtud.
Viiruspuhang kogub uuesti hoogu kõigis vanusegruppides, kuid noorimate seas, vanusegrupis 0–19, pole varem nii järsku kasvu nähtud. Foto: Mihkel Maripuu

Kui Eesti liigub edasi otsusega, et täiendavaid koroonapiiranguid pole vaja kehtestada, siis võivad meid vabariigi aastapäeval oodata koroonaarvud, mis ületavad 1000 uut juhtu päevas. Sellest edasi on aga reaalne olukord, kus eriolukorda ei saa enam kehtestamata jätta.

Tartu Ülikooli matemaatilise statistika professor Krista Fischer selgitas, et Eesti on praegu olukorras, kus nakatumiskordaja on 1,15 ning liigub kiirelt juba 1,2 peale. See tähendab, et üsna pea algavad päevad, mille hommikustes arvudes on üle tuhande koroonapositiivse.

«See võib jõuda juba vabariigi aastapäeval. Kui see suudetakse aga piirangute abil alla viia, oleks olukord parem,» lausus Fischer. Ta möönis, et igasugused piirangud näitavad tulemust viitega. Tartu Ülikooli rakendusviroloogia professor Andres Merits selgitas, et märtsi keskpaigas võib olla juba 1500 nakatunut päevas.

«See nädal juhtub, mis juhtub – sellega ei tee midagi. Meil on märts ja aprill, mis on surmkindlalt väga rasked,» lausus Merits. Ta meenutas läinud aasta maid, mil viirusega läks lihtsamaks ning piiranguid leevendati. «Mais peaks tulema vabanemine, kuid seda ei tule, kui laseme arvudel tõusta, kui tuleb päevas 2000 koroonapositiivset,» selgitas Merits.

Ta ei suutnud meenutada ühtegi Euroopa riiki, mis oleks lasknud ilma eriolukorda kehtestamata oma nakatunute arvul pikalt tuhande kandis püsida.

Märksõnad
Tagasi üles