N, 2.02.2023

TERVISHOID ⟩ Kadri Tammepuu: ametnik, tõsta nimekirjalt pilk ja vaata ringi

Kadri Tammepuu
, Fookuse Tervishoiu toimetaja
Kadri Tammepuu: ametnik, tõsta nimekirjalt pilk ja vaata ringi
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Fookuse Tervishoiu toimetaja Kadri Tammepuu.
Fookuse Tervishoiu toimetaja Kadri Tammepuu. Foto: Eero Vabamägi
  • Koroonaviirus levib neil päevil kõige kiiremini meie koolides
  • Suurbritannia pakub vaktsineerimiskohti igale maitsele
  • Mõistlike logistikalahenduste puudumine võib saada saatuslikuks

Ühe kogukonna edu võib jätta teise defitsiitsest vaktsiinist ilma, kirjutab toimetaja Kadri Tammepuu.

Eelmise nädala võib ristida taas üleriigiliste nimekirjade koostamise hoogtöönädalaks. Varem on korduvalt vaktsineerimishuviliste loetelusid ametnikele saatnud meedikud ja hooldekodude juhid. Seekord käskis sotsiaalministeerium sama teha poolesajal üldhariduskoolil.

Päev varem, pühapäeval, oli Eestisse jõudnud AstraZeneca vaktsiin, mida pikisilmi oodati, sest riigi nakatumisnäitajad püsivad Euroopas tipus. Koroonaviirus levib praegu kõige kiiremini koolides, nii eraldatigi haridustöötajatele riiki saabunud 7200 doosist 3200. Kogusest jagub kaitsesüstiks igale viiendale õpetajale.

AstraZeneca vaktsiin.
AstraZeneca vaktsiin. Foto: Imago/Scanpix

Jama muidugi, et vaktsiine tuleb näpuotsaga. Teistpidi on see võib-olla isegi hea, sest nii jääb aega järele mõelda neil pedagoogidel, kes kohe ei taha vaktsineerimisele tõtata.

Hoopis totram on aga see, et süstid terve nädala kapis seisavad, kuigi leidub huvilisi, kelle vaktsineerimine aitaks säästa elusid. Samal ajal rändavad soovinimekirjad ühe ametniku laualt teisele ja nädala lõpus teatab sotsiaalministeeriumi asekantsler Maris Jesse, et liigne kiirustamine annab vaktsineerimisele tagasilöögi.

Suurbritannias võib kaitsesüsti õlavarre lihasesse saada haiglas, perearsti juures, apteegis või isegi staadionil.

Õpetajad pole aga niisama üks lihtne kamp. Nad on haritud ja paljud neist mitu kuud vaktsiinide käekäiku jälginud, osal pooldav otsuski juba enne vaktsiini saabumist tehtud. Kiirustamiseks olukorda küll pidada ei saa.

Brittide vaktsineerimise logistikaplaani lehitsedes köidavad seevastu pea igas lõigus pilku sõnad «nii kiiresti kui võimalik», «nobedalt» või «ruttu». Kõhklejate veenmine ja temaatilised arutelud ei takista seal soovijate vaktsineerimist.

Saareriik pakub vaktsineerimiskohti igale maitsele. Kaitsesüsti võib õlavarre lihasesse saada haiglas, perearsti juures, apteegis või isegi staadionil. Valik fikseeritakse eelnevalt veebis või telefoni teel. Lisaks innustatakse kodanikke üleriigilises ettevõtmises kaasa lööma. 200 000 britti ongi juba vabatahtlikuks tööks huvi üles näidanud. Eesti peale taandades teeb see 4000 inimest, veidi enam kui Põltsamaal elanikke.

Põltsamaa kirik ja loss.
Põltsamaa kirik ja loss. Foto: Sille Annuk

Põltsamaa vallas elab nutikas kogukond, kes bürokraatide pakutud päitseid kanda ei taha. Kuidas teisiti nimetada kodanikualgatust, mis kõrgemalt saabunud otsused ümber muudab, aga mitte trotsi, vaid arukate argumentidega. Praeguseks on Põltsamaal vaktsineeritud hooldekodude elanikud ja töötajad, arstid, õed, apteekrid ning õpetajad, mis sest, et algne plaan nägi ette kaitsesüsti saamiseks sõitu naaberlinna.

Ühe kogukonna edu võib jätta teise defitsiitsest vaktsiinist ilma. Paksu verd, aga ka korruptsiooni aitaks ennetada suurem avalikustamine – kes ja kui palju vaktsiine saab.

Paksu verd, aga ka korruptsiooni aitaks ennetada suurem avalikustamine – kes ja kui palju vaktsiine saab.

Mäletan, et nappivast kaubaartiklist sai hulgimüügifirmas, kus ma omal ajal töötasin, lahti minutitega, kui klientidele eraldatud kogused lisati nende eeltellimustele. Töö käis mugavas laoprogrammis ja kaup viidi kohale järgmisel päeval.

Terviseametil kulub aga defitsiidi laiali jagamiseks rohkem kui nädal – perearstile antakse reedel teada, millise koguse vaktsiini ta ülejärgmisel nädalal saab. Mõistlike logistikalahenduste puudumine saab saatuslikuks hiljemalt siis, kui suured kogused mitme tootja vaktsiine kohale jõuavad.

Ühel hetkel on kaitsesüsti kätte saanud kõik vaktsiinipooldajad ja järg jõuab kõhklejateni, kelle vaktsineerimisel toob edu see, kui õnnestub nende teelt koristada loobumiseni viivaid tõkkeid. Näiteks, nad ei saa end ise protseduurile kirja panna. Vajalikud lisapingutused tasuks siiski ellu viia, sest nii tõuseb vaktsineerijate osakaal ja elu normaliseerub kiiremini.

Märksõnad
Tagasi üles