N, 2.02.2023

ARVUSTUS ⟩ Vahele võetakse sind pisiasjadega

Tuuli Põhjakas
, vabakutseline ajakirjanik
Vahele võetakse sind pisiasjadega
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Mõjuvaima rolli krimifilmis «Väikesed asjad» teeb Jared Leto. Esiplaanil politseinik Deacon (Denzel Washington).
Mõjuvaima rolli krimifilmis «Väikesed asjad» teeb Jared Leto. Esiplaanil politseinik Deacon (Denzel Washington). Foto: Filmikaader
  • Hullumeelne ja raputav eetiline dilemma
  • Nüansirikas, kuid aeglane, kohati suisa igav
  • Film läheb käima alles Jared Leto tegelaskujuga

Krimilugu «Väikesed asjad» on üks neist filmidest, mis sunnib vaataja kinost lahkuma ühes kimbatustunde ja kerge pettumusega, sest lõpplahendus ei vasta päris ootustele. Kuid kas see räägib filmi kasuks või kahjuks?

Kriminaaluurijast väikelinna politseinikuks tagandatud Joe Deacon (Denzel Washington) saadetakse töölähetusse Los Angelesse. Tema ainus ülesanne on tuua jaoskonda tagasi laborisse saadetud ekstravagantsed saapad, mille alusel saaks mõista süüdi pisisuli, kuid asjad ei lähe päris nii sujuvalt ning nõnda on Deacon sunnitud veetma öö Los Angeleses. Enne kui ta arugi saab, on ta kaasatud uurija Jim Baxteri (Rami Malek) mõrvajuurdlusesse, kus võiksid kasu tuua tema pikaajalised kogemused LA allilma süngemal tänavapoolel.

Deaconi täpne uurijavaist ning oskus panna tähele väikeseid detaile osutub Baxterile suureks abiks. Loo ladusa kulgemise keerab aga pea peale Deaconi meelevaldne tahe oma tahtmise läbiviimiseks reeglitest mööda hiilida. Juurdluse kulgemisel viib see kriminalistid samm sammu haaval lahendusele lähemale, kuid Baxteri kristlasehinge paiskab niisugune piiri peal kõndimine, mille juures tuleb teha samme ka tumedamale poolele, hullumeelse ja raputava eetilise dilemmani. Ja ega Deacon isegi seejuures päris vaimselt stabiilseks ei suuda jääda, sest teda ennast hakkavad kummitama minevikust pärit tumedad saladused.

Deaconi ja Baxteri põrandaalune uurimine viib neid ühe kahtlusaluseni, kummalise ja kombelõdva Albert Sparmani (Jared Leto). Tema lihtsakoelise natuuri all võib peituda nii süütu krimikiibitseja kui ka sadistlik sarimõrvar. Leto sai selle rolli eest ka parima kõrvalosatäitja Kuldgloobuse nominatsiooni.

Film viib vaataja kummalisse ussiauku, mille põhjas peaks teda ootama rahuldustpakkuv lahendus süngele kuritööle.

«Need on väikesed asjad, millega sind vahele võetakse,» ütleb Denzel Washington filmi alguses valehammaste välkudes. Nende sõnadega viib ta vaataja kummalisse ussiauku, mille põhjas peaks viimast ootama rahuldustpakkuv lahendus kuritööle. Ühtlasi annab Denzel Washingtoni tegelane selle lausega ideaalse tonaalsuse ülejäänud filmile, mis on nüansirikas, kuid aeglane, kohati suisa igav.

«Väikesed asjad» teeb žanrile LA noir sügava, aga kergelt vildaka kummarduse, keskendudes kolmele indiviidile, kellest igaüks omal huvitaval moel ebastabiilne. Vaataja ette talutatakse endine kriminaaluurija, kes on haaratud kinnisideest lahendada vana painav juhtum; noor kriminaal­uurija, kelle selget mõistust ähmastavad halvad eeskujud, soov olla parim ning obsessiivsed tendentsid, mis pole varem lihtsalt pinnale pääsenud; ning võimalik kurjategija, kes on lihtsalt täiel määral pentsik ja püüab võimudele igal moel keerata. Selline trio toob linale kurioosse ja häiriva näitemängu, mis kütkestab filmi teises pooles vaatajat oma pahelise magnetismiga.

Pean nentima, et jagasin Deaconi ja Baxteri segaseid tundeid ning sellega on film kahtlemata saavutanud oma eesmärgi, kui see eesmärk ikka oli panna publik end tundma sama pettunult ja selgusetusest haaratuna. Tunda end justkui obsessiivne detektiiv ning lasta end sel maniakaalsusel niivõrd töödelda, et vastuseta jäämine meid lõpuks murrab. Sellega on filmi režissöör John Lee Hancock päris edukalt hakkama saanud.

Tonaalselt on «Väikesed asjad» siiski ebastabiilne, varieerudes tempos, värvides ja meeleolus. Film läheb päriselt käima alles siis, kui vaatajale esimest korda Jared Leto tegelaskuju tutvustatakse. Filmi ekspositsiooniosa on seetõttu aeglaselt kulgev ajatäide, sest Hancock pole suutnud sissejuhatavat osa täita millegi eriliselt meeldejäävaga. Need väikesed asjad, millest Denzel Washingtoni tegelane juba filmi alguses kõneles, muutuvad tähelepanuväärseks alles tund aega pärast filmi algust.

Filmi lõpus täiendab ta oma ütlust ning sõnab, taas kord Rami Maleki tegelaskujule: «Need on pisiasjad, mis sind murravad.» Ning see on lause, mis tegelikult kogu filmi ideaalselt kokku võtab.

ARVUSTUS

«Väikesed asjad»

Režissöör John Lee Hancock Osades Denzel Washington, Jared Leto, Rami Malek

Kinodes alates 12. veebruarist, kestus 2 tundi ja 8 minutit

Märksõnad
Tagasi üles