JULGEOLEK ⟩ Nathan Law, Marcus Kolga: Balti riigid peavad Hiina 17+1 lähenemise otsustavalt tagasi lükkama

Hongkongi erihalduspiirkonna lipp (vasakul) lehvimas mullu suvel kõrvuti kohaliku haldushoone ees kõrvuti Hiina Rahvavabariigi lipuga. Tähendusrikkal moel asuvad nende vahel võimsa objektiiviga valvekaamerad. FOTO: TYRONE SIU/REUTERS/Scanpix

Hiina valitsuse rahastatud suured taristuprojektid võivad tunduda ligitõmbavad, kuid nendega kaasnevad pikaajalised kulud riigi julgeolekule, suveräänsusele ja poliitilisele sõltumatusele, kirjutavad Hongkongi vabaduse kaitsja Nathan Law ja inimõiguste aktivist Marcus Kolga.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Ahvatlus ajada äri maailma ühe suurema majandusega on tohutu. Riigid Aafrikast kuni osalt ka Euroopani on rõõmuga vastu võtnud Hiina rahastamis-, arendus- ja taristutoetusi. Kuid selle riigi poole kaldumine tähendab tavaliselt suuremat geopoliitilist kompromissi, olgu selleks siis riikliku julgeoleku ohustamine või põhiväärtuste reetmine.

Nagu oleme näinud varasematel kordadel, satuvad koostöös Hiinaga ohtu riiklik julgeolek ja demokraatia. Baltimaad ja teised kaasatud Euroopa riigid peaksid 17+1 algatusest väljuma, et kaasa aidata Euroopa ühtsele Hiina-strateegiale ja säilitada demokraatlikud väärtused, mida me kõik kalliks peame.

17.02.2021 19.02.2021
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto