PÕHJALA VAADE ⟩ Taani sõjalise kaitse arendamine lonkab

Taani on viimasel kahel kümnendil panustanud aktiivselt rahvusvahelistesse operatsioonidesse. Pildil Taani Leopard-tüüpi tanki laadur 2010. aastal Afganistanis Helmandi provintsis. FOTO: Patrick Baz/AFP/Scanpix

NATO liitlaste kriitiline hinnang Taani sõjalisele riigikaitsele pani läinud aastal avalikkuse kihama, sest kaitseministeeriumi avaldatud raporti järgi ei suuda riik NATO ees võetud kohustusi oluliste võimet arendamisel täita ei mahu, kvaliteedi ega tähtaja poolest ning mõne võime puhul pole veel isegi arenguplaane olemas.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

NATO kaitseplaneerimise protsessi raames koostatakse iga kahe aasta tagant aruandeid, kuidas iga liikmesriik täidab oma kohustusi alliansi ees. Teadupärast pole NATO-l oma sõjaväge, vaid ühendus sõltub vägedest, mida liikmesriigid ühiselt otsustavad pidada ja moderniseerida, et neid vajaduse korral alliansi operatsioonidel kasutada.

Taanit hurjutanud aruanne ei ole NATO anonüümsete bürokraatide hinnang ühe liikmesriigi sooritusele, vaid 29 liikmesmaa esindajate põhjalikult läbi arutatud, ümber sõnastatud ja lõpuks heaks kiidetud dokument, mille üle hääletada ei saa vastavalt protseduurile ainult hinnatav riik ise. Viimasel on aga aruteludes sõnaõigus.

Kõik liikmesriigid kiitsid seesuguse protseduuri aastate eest heaks, mistõttu pole kohane teha nägu, nagu oleks kauge ja anonüümne Brüssel või NATO mõnest liikmesriigist üle sõitnud.

20.02.2021 23.02.2021
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto