Must leib, kilu ja muna on lausa jumalik kooslus.

Presidendi peakokk Taigo Lepik
Lehitsedes presidendi vastuvõttude viimase kümnendi menüüsid, võib sealt leida kümneid suupistekooslusi, kus vürtsikilu on üks peategelasi: kilu ja musta leiva trühvlid, värske vürtsikilu Muhu leiva tšipsi ja vabajooksukana muna võidega, suitsutatud vutimuna ja vürtsikilu porrupesas, munarull kodujuustu ja kiluga.
«Kiluvõileib munaga on meie köögi iseloomulik osa. Et vürtsikilu on kodudes nii populaarne, ongi see jõudnud iseseisvuspäevapeo kandikutele, küll pisut loomingulisemal moel,» tõdeb presidendi kantselei peakokk Taigo Lepik.
Samas ta ei eita, et see omakorda võib olla kiluvõileiva tuntust kasvatanud ja rahva hulgas veelgi populaarsemaks muutnud.
Kokk peab musta leiba, kilu ja muna tõeliselt rahvuslikuks maitsekombinatsiooniks, mida pakuvad külalistele ka Eesti saatkonnad üle maailma.
«Vürtsikilus on umamisust. Must leib, kilu ja muna on lausa jumalik kooslus,» kiidab ta ja lisab, et enamik eestlasi igatseb kodumaast kaugel olles soolasele suutäiele mõeldes just nimelt kiluleiba.
Enne sõda kiluvõileibu aastapäevalauaga veel ei seostatud.
/nginx/o/2021/02/22/13645191t1h92bd.jpg)
Eesti Rahva Muuseumi vanemteadur Anu Kannike
Viidates Eesti Rahva Muuseumi kolleegi Riina Reinvelti artiklile Eesti pagulaste toidumälestustest, täiendab Anu Kannike kokka, et kiluvõileivad on olnud väliseesti kogukonnas armastatud vabariigi aastapäeval suupiste. Enamasti soolati ja vürtsitati kilu ise.
Kilu ei ole eesti rahvuskala, aga ta on Eesti vete kullatükk.
/nginx/o/2021/02/22/13645194t1h4b0d.jpg)
Kalamees Vladislav Koržets
Rootsieestlaste mälestustes on juttu sellest, kuidas paguluse algul osteti kalakonserve, lootuses leida sealt midagi soolase kilu taolist, kuid avastati hoopis haisev hapusilk või saadi magusamaitselist heeringat.
«Kilu ei ole eesti rahvuskala, aga ta on Eesti vete kullatükk,» on öelnud Eesti kuulsaim kalamees Vladislav Korźets ajakirjale Oma Maitse mõne aasta eest. Tema poeg, Kalambuuri kalakohviku peakokk Kaarel Korźets, kes temaga kahasse kirjutas «Suure kalaraamatu», ütleb, et pika kuulsusrikka ajaloo ja valmistamistraditsiooniga vürtsikilust ei saa nemadki üle ega ümber. Kalambuuri ülemarineeritud vürtsikilu on homseks pidupäevaks tellitud kodudesse juba üksjagu.