N, 30.03.2023

Sputnik V – vaktsiinist sai relv infosõjas

Aimar Altosaar
, toimetaja
Sputnik V – vaktsiinist sai relv infosõjas
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 42
Sputnik V sarnaneb oma mõju poolest tegelikult kõige levinumate lääne vaktsiinidega.
Sputnik V sarnaneb oma mõju poolest tegelikult kõige levinumate lääne vaktsiinidega. Foto: Jelena Afonina/TASS/Scanpix

Venemaa Covid-19 vaktsiin Sputnik V on muudetud propagandarelvaks, millele viitab nimigi. Vaktsiini levitatakse, rõhutades kolme väidet, millest üks on osaliselt tõene, teine osaliselt vale ning kolmas täiesti vale. Vaktsiin ise pole aga parem ega halvem teistest omataolistest.

Tallinnas Haabersti linnaosas töötav perearst Diana Ingerainen ütles Postimehele, et tema nimekirjas olevatest eakatest venelastest enamik loobus kaitsesüstidest, sest vaktsiin ei olnud Sputnik V. «Perearstikeskuse telefonikõnele, millele tavaliselt vastatakse hea meelega, reageeriti seekord isegi vaenulikult,» väljendas Ingerainen imestust.

Muidu sõbralikud patsiendid olid perearsti sõnul resoluutsed, öeldes: «Kui teil ei ole pakkuda Sputnikut, siis ärge meid rohkem tülitage!» Kõiki lääne vaktsiine peavad eakad venelased ohtlikuks, sest on televiisorist näinud, kuidas Pfizeriga vaktsineeritud inimene kokku kukub.

Narva õpetajad keeldusid olemasolevatest vaktsiinidest vaid sellepärast, et on kuulnud Ast­raZeneca vaktsiini ohtlikkusest. Vene meediakanalite mõjuväljas olevad inimesed on veendunud, et vaid Venemaal toodetud Sputnik võib neid säästa koroonaviirusega nakatumisest, ning ootavad päästjaid Narva jõe tagant.

Kui Narva õpetajatest mõned on hiljem nõustunud Pfizeri vaktsiiniga, siis enamik on jäänud vaktsineerimise suhtes ikkagi tõrjuvaks. Selle murega puutuvad arstid kokku üle kogu riigi – suurem osa venekeelses inforuumis elavatest kaasmaalastest, kellel on juba õigus vaktsineeritud saada, ei usalda meie vaktsiine ega infot.

Märksõnad
Tagasi üles