L, 25.03.2023

Enn Eesmaa: piirileping on vajalik kõikidele osapooltele

Enn Eesmaa
, Riigikogu liige (Keskerakond)
Enn Eesmaa: piirileping on vajalik kõikidele osapooltele
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 18
Enn Eesmaa.
Enn Eesmaa. Foto: Sander Ilvest

Piirilepet ei saa ega tohi sõlmida ükskõik mis tingimustel, kirjutab kauaaegne riigikogu väliskomisjoni liige Enn Eesmaa (KE).

Piirileppe küsimuses olen algusest peale olnud realistlikult konstruktiivsel seisukohal. Tavainimese tarkus peaks ju ütlema, et kui naaber on keerukalt isepäine, vaata kõigepealt üle oma aiapostid, latid ja väravad. Piirilepe on kindlasti vajalik nii Eestile, Euroopa Liidule kui ka NATO-le. See on tähtis loomulikult ka Venemaale, sest reguleerib ja hõlbustab rahvusvahelist suhtlemisreeglistikku.

Olgugi et piirileping on Eestile oluline eelkõige julgeoleku huvides, ei saa ega tohi seda sõlmida ükskõik mis tingimustel. Oleme ju seni kuidagiviisi hakkama saanud. Nii nagu Jaapangi. Arvan, et arvestada tuleb ka ajategurit. ­Praegu pole see eriliselt soodus, kuid samas, millal see viimati oli? Siiski, Eesti ja Venemaa on äsja välja saatnud diplomaate, meie naaber on välisministeeriumi tasandil reljeefselt kritiseerinud Eesti uut koalitsiooni. Mõistet «russofoobne riik» on Moskva Eesti kohta kasutanud sageli.

Märksõnad
Tagasi üles