R, 9.12.2022

Bolšunov tahtnuks suurt triumfi tähistada Venemaa hümniga: minu jaoks on olukord arusaamatu

Jarmo Jagomägi
, Reporter
Bolšunov tahtnuks suurt triumfi tähistada Venemaa hümniga: minu jaoks on olukord arusaamatu
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Aleksandr Bolšunovil oli küll neli MMi hõbedat, aga nüüd õnnestus ka kuld teenida.
Aleksandr Bolšunovil oli küll neli MMi hõbedat, aga nüüd õnnestus ka kuld teenida. Foto: Lukas Barth-tuttas/Epa/Scanpix

Viimasel kahel hooajal murdmaasuusatamise MK-sarja valitsenud Aleksandr Bolšunov teenis viimaks ka MM-tiitli. Venelane jättis laupäevases 30 km suusa­vahetusega sõidus seljataha norralaste armee.

24-aastane Bolšunov tegi terve distantsi vältel kõvasti tööd ning püsis stabiilselt esimeste hulgas. Tema eesmärk oli tempo kõrgel hoida ning sellega norralased ära küpsetada. See õnnestus. Viimast ringi sõitis ta koos Simen Hegstad Krügeri ja Hans Christer Holundiga. Meie idanaabri varakult alustatud lõpuspurt käis viikingitele üle jõu.

Finišis edestas ta Krügerit 1,1 ning Holundit 1,7 sekundiga. Ka järgnevad kolm positsiooni kuulusid Norrale: neljas oli Johannes Høsflot Klæbo (+21,5), viies Emil Iversen (+22,1) ja kuues Sjur Røthe (+47,3).

Magus triumf

«See oli üks minu paremaid sõite. Suutsin tulemuse ära teha õigel hetkel ja väärikalt, sest vedasin võistlust algusest lõpuni. Minu jaoks oli oluline just niimoodi võita, tahtsin terve distantsi vältel ees püsida,» rääkis esimese tiitlivõistluste kulla teeninud Bolšunov kodumaa meediale.

Venemaa äss juhtis kogu võistlust umbes 29 km jagu. Norralased pigem passisid, kui välja arvata üks Krügeri äramineku­üritus lõpu eel. «Eks neil oli oma taktika. Nad tahtsid jõudu säästa, et mulle siis finišiga ära teha, kuid minu strateegia oli parem. Pidin võidu nimel pidevalt kiirendama, mul on hea meel, et sellest asja sai. See ei olnud sugugi lihtne,» jätkas Bolšunov. «Olen väga rõõmus, et suutsin norralastele ära teha. Loodan, et see ei jää viimaseks võiduks.»

Värske maailmameistri jaoks oli tõrvatilgaks meepotiks tõik, et talle ei mängitud kodumaa hümni. Venelased võistlevad MMil neutraalsete sportlastena. «See häiris mind. Muidugi tahtnuks ma kuulda meie hümni. Minu jaoks on olukord arusaamatu. Oleme puhtad sportlased. Mina ei tea, mis seal oli või mida polnud, kuid miks meie peame selle pärast kannatama? Ma ei mõista seda.»

Stardis oli ka kaks Eesti meest. Kaarel Kasper Kõrge lõpetas 58 finišeerinu seas 50. (+7.44,5), Alvar Johannes Alev 54. kohal (+9.05,4).

Oleme puhtad sportlased. Mina ei tea, mis seal oli või mida polnud, kuid miks meie peame selle pärast kannatama?

Aleksandr Bolšunov venelaste dopingukaristusest

Naiste 15 km suusavahetusega sõidus polnud vastast Therese Johaugile. Ta pääses koos rootslannade Ebba Anderssoni ja Frida Karlssoniga konkurentidelt juba alguses eest, kuid jättis pärast suusavahetust poolel distantsil nemadki kaugele maha. Finišis oli norralanna edu teiseks jäänud Karlssoni ees 30 ja pronksi noppinud Anderssoni ees 30,2 sekundit.

Muide, võistluse teisel ringil murdis Johaug kokkupõrkes Karl­ssoniga suusakepi, ent suurt jälge see kokkuvõttes ei jätnud.

«Teadsin, et pean endast algusest peale parima andma, sest konkurendid olid tugevad. Tundsin end tugevana, kuid polnud MMil varem eriti võistelnud. Seetõttu ei teadnud eriti, mida oodata. Pean oma edu eest tänama kogu tiimi,» ütles 11. korda maailmameistriks kroonitud Johaug.

Kilbi paremsirge

Norra mehed said revanši pühapäevases paarisprindis, kus võidu noppis duo Klæbo – Erik Valnes. Bolšunov pidi koos Gleb Retivõhhiga (+2,09) leppima pronksiga, nende vahele mahtusid veel soomlased Ristomatti Hakola ja Joni Mäki (+1,68).

Meie tiimi Marko Kilbi ja Martin Himma saagiks jäi oma poolfinaali kaheksas, kokkuvõttes 15. koht. Finaali pääses mõlemast eelsõidust neli paremat ja kahe poolfinaali peale aegadega veel neli tugevamat duot.

Kuigi eestlased paremate sekka ei jõudnud, jäädi siiski silma. Nimelt kostitas Kilp paremsirgega vastu puusa briti suusatajat James Clugnetit, kes talle üsna nahaalselt ette sõitis. Kohtunikud karistasid meie meest hoiatava kollase kaardiga.

Naiste paarissprindis teenisid kulla rootslannad Maja Dahl­qvist – Johanna Sundling. Nad edestasid Šveitsi (Laurien van der Graaff – Nadine Fähndrich) 0,95 ja Sloveeniat (Eva Urevc –​ Anamarija Lampic) 3,46 sekundiga.

Norralannad Tiril Undes Weng ja Maiken Caspersen Falla pidid leppima kuuenda kohaga (+18,94).

Aigro esines tagasihoidlikult

Tänavu MK-sarjas mitmel puhul väga häid õhulende näidanud Artti Aigro pidi suusahüpete normaalmäe võistlusel leppima 41. kohaga.

Kindlalt kvalifikatsioonist 50 parema hulka jõudnud eestlane sai põhivõistlusel kirja 92,5-meetrise hüppe ja 104,9 punkti. Finaalvooru ehk 30 sekka jõudmiseks läinuks tarvis 115,4 silma.

Kevin Maltsev kvalifikatsioonist edasi ei pääsenud. Ta piirdus 83,5 meetri pikkuse hüppe ja 52. kohaga.

Artti Aigro.
Artti Aigro. Foto: KAI PFAFFENBACH/REUTERS

Normaalmäe võistluse võitis üllatuslikult 34-aastane Piotr Zyla, kel varasemast individuaalset MM-kulda polnud. Ta edestas sakslast Karl Geigerit ja sloveeni Anže Lanišeki.

Suusahüppajate suure mäe võistluse kvalifikatsioon toimub 4. märtsil, põhivõistlus päev hiljem. Seal peaks paremad võimalused avanema ka Aigrole.

Märksõnad
Tagasi üles