E, 27.03.2023

VIDEO ⟩ «‎Koroonapealinn» Maardu perearst: töötame justkui vulkaanil

Jekaterina Minkova
«‎Koroonapealinn» Maardu perearst: töötame justkui vulkaanil
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 3
Plakatid kannustavad Maardu linna elanikke maski kandma ja haigena koju jääma.
Plakatid kannustavad Maardu linna elanikke maski kandma ja haigena koju jääma. Foto: Madis Veltman

Jaanuari lõpust alates on Maardu koroonaviirusega hädas: nakatanute arv on kerkinud hüppeliselt peaaegu viiekordseks, mistõttu on linn pälvinud koroonapealinna kurva tiitli. Miks nii ja mida edasi teha?

Postimees käis möödunud nädala lõpul kohapeal olukorda uurimas ning kuulis nii mõneltki elanikult, kohalikult perearstilt ja ka linnapealt kurba tõdemust: inimesed ei mõista paraku ikka veel olukorra tõsidust.

Näiteks tunnistab noor isa Jevgeni, kes jalutab reede pärastlõunal linna peatänaval ajakirjanikule lapsega vastu, et ei kanna maski, kuna ei usu, et koroonaviirus üleüldse eksisteerib. «Te saate ju ise aru, mis aastaaeg meil praegu on. Gripihooaeg! Seega on normaalne, et inimesed põevad.»

Kogu see koroonajutt on noore mehe sõnul tõsiselt üle paisutatud. Koroonaviirus pole Jevgeni hinnangul midagi hullemat kui gripp ning ta räägib usaldusväärsetest allikatest, millele ta oma arvamuses toetub. Konkreetsemaks ta infoallikate suhtes siiski ei lähe.

70-aastane maardulanna Tatjana ütleb aga, et paljud tema kodulinna inimesed töötavad ja õpivad Tallinnas. Küllap sealt ka viirus tuleb. «Eriti noored ei kanna bussis maski. Seepärast meil ongi palju haigestunud. Lähevad koju ja kannavad edasi,» märgib vanaproua.

Võrdlused tavapärase gripihooajaga

12-aastane kooliõpilane Karina tunnistab, et tema paneb mõnikord maski ette, aga mõnikord – kui maski koju unustab – mitte.

Kui kuulata pensionär Ljubovi juttu, siis on maskikandmise olukord siiski paranenud. «Kui sel nädalal bussiga sõitsin, olid peaaegu kõik maskis. Sest meid ju hoiatati.»

Aga toidupoest väljuva paari Andrei (korralikult maskiga) ja Viktoria suust kostab hetkeolukorra hindamisel ootamatu võrdlus tavapärase gripihooajal haigestunute arvu kasvuga. «Kõik on nagu alati,» märgib naine. Koroonaviiruse olemasolu ta küll eitama ei kipu: «Inimesed haigestusid enne, haigestuvad praegu ja haigestuvad edaspidigi. Jah, praegu on selleks koroonaviirus,» seletab ta.

Märksõnad
Tagasi üles