ülevaade ⟩ Iraan kasutab Aafrikat Iisraeli ja USA vastu

Etioopia vabariikliku kaardiväe liikmed demonstreerimas väljaõpet Shaegeri pargi avamisel Addis Abebas. Etioopia julgeolukutöötajad vahistasid kuu algul 15 inimest, keda süüdistatakse terrorirünnaku kavandamises. Nüüd on välja tulnud nende seosed Iraaniga.  FOTO: Amanuel Sileshi/AFP/Scanpix

Etioopia võimud võtsid 3. veebruaril koos relvade ja lõhkeainega kinni 15 inimest, keda süüdistatakse Araabia Ühendemiraatide saatkonna vastu terrorirünnaku planeerimises, et külvata kaost pealinnas Addis Abebas. Rünnaku kavandajale valitsus näpuga aga ei näidanud.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

USA ja Iisraeli ametnikud kinnitasid New York Timesile, et operatsiooni niidid viivad Iraani, mille luure käivitas eelmisel sügisel Addis Abebas «magava» rakukese, et muu seas spioneerida USA ja Iisraeli saatkondade järele. Nad ütlevad, et Etioopia operatsioon on osa Iraani katsetest leida Aafrikas hõlpsaid sihtmärke, mille kaudu saaksid iraanlased kätte maksta eelmise aasta valusate kaotuste eest, nagu atentaat tuumateadlane Mohsen Fakhrizadeh’le novembris ja kindral Qasem Soleimani tapmine raketirünnakus jaanuaris.

Pentagoni Aafrika osakonna luuredirektor Heidi K. Berg kinnitas NYTile, et vandenõu taga oli Iraan ning selle ninamees Ahmed Ismail võeti vahele Rootsis eurooplaste ja etiooplaste koostöös.

Iraan eitas süüdistusi. «Need on alusetud väited, mida on provotseerinud sionistliku režiimi pahatahtlik meedia,» ütles Iraani Addis Abeba saatkonna kõneisik Iisraelile viidates.

03.03.2021 05.03.2021
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto