T, 31.01.2023

Kohtla-Järve meer ei saanud ka ringkonnakohtus aktivisti vastu õigust

Erik Kalda
, Põhjaranniku ajakirjanik
Kohtla-Järve meer ei saanud ka ringkonnakohtus aktivisti vastu õigust
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Ljudmila Jantšenko leiab, et Ahtme õlitehase vastu võitlev aktivist Sergei Butšinski on tema kohta avaldanud ebaõigeid andmeid. Kaks kohtuinstantsi pole seda siiski tuvastanud.
Ljudmila Jantšenko leiab, et Ahtme õlitehase vastu võitlev aktivist Sergei Butšinski on tema kohta avaldanud ebaõigeid andmeid. Kaks kohtuinstantsi pole seda siiski tuvastanud. Foto: Peeter Lilleväli/Põhjarannik

Kohtla-Järve linnapea Ljudmila Jantšenko kaotas ka teise astme kohtus vaidluse Ahtme õlitehase vastase aktivistiga, kellelt meer nõudis internetis avaldatud väidetavate valeandmete kummutamist.

Vaidlus käib mullu suvel sotsiaalvõrgustikus Facebook avaldatud postituste üle. Nimelt jagas kohalik aktivist Sergei Butšinski, kes on üks Ahtme õlitehase vastaste eestkõnelejaid, enda hallatavas grupis Kohtla-Järve linnaametniku Valeri Korbi postitatud videot linnapea Jantšenko kohtumisest keskkonnaminister Rene Kokaga. Video jagamist saatis tema kommentaar selle kohta, et võimud otsustavad asju omavahel ning rahvaga ei räägita.

Sellele postitusele reageerisid mitmed grupi liikmed kriitiliste kommentaaridega.

Maakohus ei rahuldanud linnapea hagi

Seepeale otsustas Jantšenko Butšinski vastu kohtusse minna ning nõuda ebaõigete väidete ümberlükkamist. Mingit hüvitisenõuet ta ei esitanud. Jantšenko väitis oma hagis, et teda on seal süüdistatud altkäemaksu võtmises ja selles, et tehase ehitamise korral saab ta kümme protsenti altkäemaksu, ning nõudis nende väidete ümberlükkamist.

Maakohus jõudis seisukohale, et kõnesoleva hagi tuvastamisel leidis tõendamist Jantšenko kohta ebaõigete andmete esitamine ning sellega koos tema au teotamine ehk isiklike õiguste rikkumine, kuid ei leidnud tõendamist hagivalduses märgitud sõnastuses faktiväidete esitamine kommentaatorite poolt Jantšenko kohta. «Hageja ise tuletas kommentaaride põhjal hagiavalduses märgitud faktiväited,» leidis kohus. Sellest tulenevalt ei olnud Viru maakohtu arvates võimalik nõuda kostjalt nimetatud faktiväidete ümberlükkamist.

Jantšenko polnud sellega rahul ning kaebas otsuse edasi Tartu ringkonnakohtusse. Sama tegi ka kostja Sergei Butšinski, kes leidis, et kohus on põhjendamatult jätnud kummagi poole menetluskulud nende endi kanda. Kuna otsus tuli Butšinski kasuks, peab tema arvates Jantšenko talle tema kulud hüvitama.

Linnapea leidis oma apellatsioonis, et kogu postitust tervikuna lugedes järelduvad keskmise mõistliku inimese jaoks vähemalt kaudselt faktiväited, mille ümberlükkamist ta nõuab. «Maakohus ise möönab, et kommentaarides kommenteeritakse konkreetset linnavalitsuses arutusel olevat projekti, mis seondub võimaliku tehase ehitamisega Kohtla-Järvele. Samuti jätavad kommentaarid koosmõjus vähemalt kaudselt mulje, nagu hagejale oleks lubatud altkäemaks summas, mis moodustab kümme protsenti projekti maksumusest, ning hageja on samal moel altkäemaksu varemgi võtnud,» väitis linnapea.

Märksõnad
Tagasi üles