Sõna «tuumajaam» mõjub nagu härjale punane rätik

Puhast loodust hindav Tiiu leiab, et tuumajaamast olulisem on paik, kus lapsed saaksid vabalt ringi joosta. FOTO: Ain Liiva

Samal ajal kui Fermi Energia jätkab õhinal juttu Eestisse tuumajaama rajamisest ning ihkab aasta lõpuks näha riikliku planeeringu protsessi algatamist, on asjasse puutuvate kohalike inimeste suhtumine erinev.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Postimees käis Lääne- ja Ida-Virumaal, kus uuris Lüganuse ja Viru-Nigula valla rahvalt, mida nad arvavad sellest, kui tuumajaam kerkib ükskord nende kodu tagaõuele. Eeluuringud teinud arendaja näeb mõlemas omavalitsuses ehituseks nelja sobivat asukohta. Neist kolm asub Lüganuse vallas.

Ühe võimaliku tuumapealinnana on välja käidud mõnekümne asukaga Moldova küla. Talvisel ajal üsna vaikses kohas hakkab silma mitu korraliku väljanägemisega majapidamist, ent hingeliste leidmine pole lihtne.

Mõningase otsimise järel elektriku ametit pidava Aivoga jutule saades toob mees majapidamisel silma peal hoidva taksikoera valvsa pilgu all välja mitu aspekti, miks ta kodukülasse tuumajaama ei soovi: kesine teavitus, ohutus ja jäätmete ladustamine.

03.03.2021 05.03.2021
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto